Zlatý fond > Diela > Sborník rozpomienok ruských legionárov Slovákov


E-mail (povinné):

Jozef Gregor Tajovský:
Sborník rozpomienok ruských legionárov Slovákov

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Erik Bartoš, Jaroslav Geňo, Jana Jamrišková, Darina Kotlárová, Zuzana Berešíková, Martina Pinková, Ivana Gajdošová, Jozef Jambor, Tibor Várnagy.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 52 čitateľov

Úvod

Účasť Slovákov v légiách možno hodnotiť všeobecne jako výraz slovenského národného uvedomenia, ktoré ožilo i v slovenskom vojakovi, a jako doklad prebudenia národnej slovenskej duše, ktorú nezdolal odnárodňovací systém maďarský ani za mnohé desaťročia a ktorá dvíhala sa k odboju, aby dosiahla svobody. Nezáleží na tom, že to nebolo prebudenie masové. Hoci by počet Slovákov v légiách bol najmä v prvej periode nášho odboja čo ako malý, fakt, že Slováci do legií vstupovali a že ako legionári na niekoľkých frontách bojovali, znamenal sám o sebe ohromne mnoho.

Význam jeho bol predovšetkým v tom, že ukazoval správnu cestu k osvobodeniu slovenskej vetvi československého národa: cestu historických tradícií a prírodných ethnických skutočností, cestu československej jednoty a že tým zobúdzal a upovedomoval Slovákov tiež doma. Vedomie, že v tábore odboja stoja od prvých chvíľ tiež mužovia zo slovenského rodu, že tu stojí rovnako v západnej Europe Štefánik a Osuský, jako v Rusku Markovič, Hurban a Jesenský so všetkými ostatnými a že v legionárskych uniformách je mnoho Slovákov, nemohlo konec koncov ostať utajené ani za tuhého vnútorného režimu maďarského. Zapaľovalo skrytý oheň v dušiach slovenského ľudu a pripravovalo tak pôdu pre chvíle osudového prevratu.

Táto účasť Slovákov v legiách spolu s vynikajúcou účasťou slovenských pracovníkov v našej zahraničnej revolúcii bola ovšem i dôležitým faktorom pre celý politický obsah a politické ciele tejto revolúcie. Dávala jej legitimáciu k tomu, aby pred oči štátnikov a pred medzinárodné forá a na konec pred mierovú konferenciu stavala nie českú, ale československú otázku, a aby pomáhala tým zjednaniu spravedlivosti pre národy uhorské rovnako jako pre rakúske e pripravovala demokratickejší a spravedlivejší poriadok v strednej Europe vôbec. Osvobodené Slovensko je v tom smysle svojim legionárom a svojim zahraničným pracovníkom vďačné jako bojovníkom svobody rovnako jako osvobodené zeme české.

Dr. Eduard Beneš.
Jozef Gregor Tajovský

— slovenský prozaik, dramatik a básnik Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.