Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Erik Bartoš, Jaroslav Geňo, Jana Jamrišková, Darina Kotlárová, Zuzana Berešíková, Martina Pinková, Ivana Gajdošová, Jozef Jambor, Tibor Várnagy. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 102 | čitateľov |
Brat Štefan Fajnor bol jeden z prvých, ktorí dali príklad a vzor ostatným Slovákom v Rusku a v rozhodnej chvíli neváhajúc, postavili sa do boja za lepšiu budúcnosť svojho národa, za vyššie ciele ľudského snaženia a neváhali obetovať za dosiahnutie týchto cieľov to najvyššie — čo človek obetovať môže — svoj mladý a nádejný život. —
Bratovi kpt. Štefanovi Fajnorovi nebolo súdené vrátiť sa do oslobodenej vlasti; neúprosný osud nedovolil mu uvideť výsledky jeho utrpenia a snahy. Padol čestne na poli cti a slávy na čele svojej roty, vo víťaznom boji pri Buzuluku v Rusku dňa 26. júna 1918.
Narodil sa dňa 19. októbra 1888 v Senici, vyštudoval gymnázium a potom venoval sa štúdiu práv na univerzite v Budapešti. — Kto zná predválečné pomery na Slovensku, istotne vie, koľkým svodom a hrozbám musel slovenský študent vzdorovať, aby si udržal nekompromisné národné slovenské presvedčenie. Maďarské stredné školy boly ohniskom maďarizácie. — Z maďarčenia robila sa móda, ktorej mládež tak rýchlo podlieha, lichotilo sa, vyznačovaly a odmeňovaly sa talenty, aby mladíkovi všetko maďarské stalo sa sympatickým, a keď to nepomáhalo, siahlo sa k surovým prostriedkom prinucovacím. — Tisíce zmaďarčených duši mladíkov slovenského pôvodu a stá vyhodených študentov je toho dôkazom. — No, Štefan Fajnor odolal svodom, dar a lichotenie ho nesviedlo, hrozba nesklonila a zostal verný svojej krvi a reči, čo dokázal najlepšie tým, že keď bol na ruskej fronte dňa 10. júla 1915 zajatý ruskými vojskami, už za 2 mesiace potom dňa 9. septembra 1915 prihlásil sa v Birjuči do čs. brigády, kam bol i prijatý a zaradený dňa 24. apríla 1916.
S počiatku bol pridelený k vojenskej komisii, ale nevydržal dlho v zázemí. Vysoký cit mravnej povinnosti slovenského inteligenta, ktorý nabádal druhých jednoduchých slovenských ľudí, aby vstúpili do nášho vojska, nedovolil mu, aby zostal vzadu medzi tým, čo druhí bojujú, a preto žiadal, aby bol poslaný na frontu. — Zadelený bol do 6. roty prvého pluku. Ukázal sa statočným a chrabrým vojakom a preto rýchlo postupoval z obyčajného strelca na prvú dôstojnícku hodnosť. — Ešte toho samého roku dňa 13. novembra 1916 bol menovaný práporčíkom ruskej služby a sverená mu bola 3. četa šiestej roty prvého pluku československého. — Jeho četa bola pridelená ako výzvedný oddiel ku 113. ruskej divízii na fronte v Haliči, kde preukázala veľké služby ruským častiam a sám brat Štefan Fajnor zúčastnil sa množstva zdarených a slávnych výzvedných nábehov. Už v roku 1917 vidíme ho na krátky čas jako veliteľa 3. roty I. pluku, ale už za mesiac, dňa 24. októbra 1917, vracia sa ako veliteľ do svojej materskej 6. roty, s ktorou zúčastnil sa bitvy u Zborova a ťažkého ústupu z Ukrajiny r. 1917 — 1918, keď naše vojská odstupovaly od hraníc Haliča, prenasledované okupačnými vojskami nemeckými, cez Kijev, Bechmač až do Penzy. V hodnosti veliteľa roty zúčastnil sa všetkých bojov, ktoré previedla prvá divízia od Penzy po Samaru, až padol pri poslednom útoku v trojdňovej bitve pri Buzuluku, útočiac v čele svojej roty, dňa 26. júna 1918. — Svojimi vojakmi bol milovaný a vážený pre korektné a spravodlivé vystupovanie a vynikajúcu chrabrosť.
Brat Štefan Fajnor nebol však len dobrým vojakom, on bol i výborným a nekompromisným politikom. — Ako obľúbený dôstojník bol zvolený prvým plukom r. 1917 čo delegát na československý revolučný národný sjazd v Kijeve, kde sa výdatne pričinil o urovnanie sporov vzniklých v Národnej Rade, podpísal známe „Poslanie do vlasti“, ktoré nepodpísalo mnoho iných delegátov z obavy, aby ich rodiny doma neboly prenasledované. — Neprijal funkciu v novozvolenej Národnej Rade, ale po sjazde vrátil sa ku svojej rote na frontu.
Roku 1918 vidíme ho znovu ako delegáta na sjazdových predporadách prvej divízie konaných v Penze dňa 27. apríla 1918, kde bol zvolený členom zvláštnej komisie na vypracovanie nových vojenských pravidiel, a od 8. — 26. mája účinkoval ako sudca poľného súdu prvej divízie. — Akonáhle však zahrmely znova delá u Penzy, vracia sa ku svojej rote, s ktorou rozlúčila ho len hrdinská predčasná smrť pri Buzuluku.
V celom živote brata kap. Štefana Fajnora tiahne sa ako vedúca nitka vernosť zásadám čestného, spravodlivého človeka a národovca. On horel za pravdu nášho utlačovaného ľudu, posvätil svoj život za vydobytie jeho ľudských práv. — V pravý čas neváhal preliať svoju šľachetnú krv za slobodu a položiť tak najvyššiu obeť na oltár vlasti. — Nové Časy, 25. VI. 1929.
— slovenský prozaik, dramatik a básnik Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam