Zlatý fond > Diela > V službe národa


E-mail (povinné):

Štefan Marko Daxner:
V službe národa

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Jozef Vrábeľ, Viera Studeničová, Michal Belička, Alena Kopányiová, Zuzana Babjaková, Zdenko Podobný, Ivana Gondorová, Daniel Winter, Eva Lužáková, Ivana Černecká, Nina Varon, Erik Bartoš, Jakub Košuth, Ida Paulovičová, Dušan Kroliak, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová, Ondrej Dobias, Martina Kazdová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 101 čitateľov

Sila vlády

[535]Uverejňujeme kráľovský reskript,[536] ktorým zvoláva sa krajinský snem na deň 20. apríla t. r. do Pešti.

Volebné prípravy a pohyby, ktoré v zimničnom nadšení udržujú obecenstvo vlasti našej, pomaly prevedenými, ako s istotou predpokladáme, priebehom mesiaca marca voľbami, dôjdu zakončenia svojho, a potom na zhromaždenom sneme započne sa nová činnosť.

A v čom tá činnosť záležať má a bude?

S vládou v úzkom spojení stojace kruhy s určitosťou udávajú, že zhromaždiť sa majúci snem prevažne zaoberať sa bude vnútornými reformami, vzťahujúcimi sa podľa reči ministra pravosúdia, ktorú držal ku svojim voličom, na odstránenie všetkých pozostatkov z feudálnych pomerov, ako sú práva poľovačky, rybolovstva, krčiem, vodné a mlynov; potom pomery medzi majiteľmi a držiteľmi kuriálnych a koloniálnych pozemkov; zriadenie municípií, miest a obcí; usporiadanie pravosúdia, zmena volebného poriadku atď.

Jedným slovom, snem minulý vystavil budovu, akú jeho väčšina za dobrú a príhodnú držala, s ktorou ale vtedajšia menšina v mnohom ohľade, a hlavne dotyčne základov spokojná nebola; a ako vidieť z volebných pohybov, nespokojnosť táto rozšírila sa i po celej krajine; budúci snem podľa domnenia deákovskej stránky má sa prevažne zaoberať usporiadaním vnútorným tej budovy, aby na obydlenie stala sa príhodnou.

Z tohoto neodbytne nasleduje, že budúci snem bude, ak nie väčšmi, teda neomylne aspoň tak vážny a významný, ako bol predošlý.

Lebo ak bude v ňom väčšina ľavičiarov,[537] tak jednať sa bude opäť o základy spomenutej našej štátnej budovy, a teda o ich zmenu. Ak ostanú zase deákovci vo väčšine, základy nepremenné ostanú a jednať sa bude o vnútorné zriadenie; a jedno tak ako druhé je životnou otázkou tak pre vlasť našu, ako i, a to zvlášť pre náš slovenský národ, aby v tej budove dostal seba dôstojné miesto.

Našou teda povinnosťou je a byť musí, všetkými zákonnými prostriedkami na tom pracovať, žeby náš národ na sneme tomto svojimi vernými mužmi, svojimi oddancami, národovcami bol zastúpený. Ktokoľvek teda dobre zmýšľaš so svojím národom slovenským a s vlasťou uhorskou, v tomto máš vyznačenú a určenú povinnosť, ktorú vyplniť musíš, ak nechceš spáchať zradu na národe svojom.

Jedným slovom, každého Slováka svätou povinnosťou je pri voľbách za toho kandidáta hlasovať, ktorého dôverou poctila a vyznačila vôľa národne uvedomelých voličov, hlasovať svorne, jednomyseľne; lebo kliatba národa sprevádzať bude toho, ktorý z osobničkárstva, z podlého sebectva opováži sa rušiť a ničiť túto svornosť a jednomyseľnosť, a tak rozsievaním semena nesvornosti odporníkom, ba nepriateľom života a vývinu národného k víťazstvu kliesniť cestu!

Povinnosť táto je tým naliehavejšia, tým závažnejšia, lebo budúci snem má, ak uskutočnia a splnia sa túžby pravičiarov, založiť základ životy národov usmrcujúcej centralizácie. A tu večná hanba bola by slovenskému národu, keby opäť, ako na minulom sneme, nemal ani len jedného zástupcu, ktorý by v mene národa proti tomu pozdvihol slovo a ohradil sa.

Lebo nedá sa už utajiť, že pravičiari takúto túžbu majú za lubom. Vyslovil ju nedávno, ako to už v novinách týchto bolo spomenuté, pán A. Trefort[538] a vyslovili ju i iní členovia tejto stránky.

Pán Trefort neprestal ale na tom, čo už predtým pohovoril, on pokračuje i naďalej pojednávať o tom milom mu predmete zosústredenia všetkej moci v rukách vlády; a keďže podľa jeho náhľadu samospráva uskutočneniu tohoto jeho ideálu je na prekážke, teda — i o predmete zničenia, alebo aspoň na stanovisko ničoty devalvovania všetkého samosprávneho života.

„My potrebujeme silnú vládu!“ volá on, a my v tom ohľade súhlasíme s ním. Avšak nie tá vláda je silná, ktorej k službám stoja celé légie od nej závislého úradníctva, státisíce bodákov reprezentujúceho vojska, u ktorej nôh leží reťazami centralizmu spútané občianstvo; v ktorej rukách zosústredené sú všetky nitky i nitôčky života národov, a bez ktorej vedomia a privolenia nemožný je ani ten najmenší pokrok. Lebo keby takáto vláda, a takú žiada pán Trefort, bola silná, tak bachovská vláda bola by tou najsilnejšou bývala. A zo skúsenosti známe, ako slabou byť dokázala sa ona v časoch, v ktorých dokázať mala silu svoju.

Podľa nášho náhľadu sila vlády zakladá sa v dôvere národov; no, a to len sotva kto tvrdiť bude, že by centralizmus, že by tútorovanie pomocou úradníctva napomáhalo túto dôveru, lebo jedno i druhé ju radšej podkopáva a ničí.

Ak utratí ale vláda, a to ktorákoľvek, dôveru národov, stane sa malomocnou a utrativšiu silu nenahradí jej ani utlačenie slobodnej tlače, ani obstrihanie a obmedzenie volebného práva, ani akcia fiškusov, ani stav obliehania atď. Kto tomu neverí, nech sa poobzerá v Čechách a presvedčí sa, že je tomu tak.

Že ale naša terajšia vláda nevykonala mnoho na získanie a poistenie si dôvery národov, to je tak istá vec, že o tom sotva kto pochybovať bude. Ona nielen prevedením zákona o používaní jazykov (tej sľubovanej rovnoprávnosti národnej) odsotila od seba všetky nemaďarské národy, ona i v samom maďarskom národe, ktorého záujmy predsa pred všetkým iným má na zreteli, vzbudila ostrú opozíciu. A že vyrovnanie s trojjediným kráľovstvom[539] tamojšie národné kruhy nielen neuspokojilo, ale práve rozdráždilo, to je práve tak istá vec, ako i to, že únia so Sedmohradskom len ešte zosilnila odpor Rumunov.

Ale i ústavu verne milujúce kruhy nie sú veľmi preplnené dôverou k terajšej vláde, lebo to vysielanie kráľovských komisárov, a menovite účinkovanie kráľovského komisára v Novom Sade, nemožno, žeby budilo a upevňovalo dôveru k vláde, obhajujúcej slobodu ústavnú a samosprávnu takýmito prostriedkami.

Nenapomáha tú dôveru ani, napríklad, to bez vedomia správcu Turčianskej stolice, a ani neznať, na čie požiadanie vyslané vojsko do Svätého Martina[540] v záujme jednej voličskej stránky.

A predsa, ako vidno tu, naša vláda všade a vo všetkom vyviňuje veľkú ráznosť a odhodlanosť. Ale podľa nášho náhľadu práve táto jej energia, bo na nepravom mieste a v čase upotrebená, je koreňom jej slabosti.

Vôbec povedať možno, že terajšej vláde najviac škodili jej prívrženci a priatelia, na ktorých myslela, že jedine a výlučne spoliehať sa má a musí, a že vyplňovanie týchto želaní dodá jej sily a dôvery.

Títo svojím držaním sa na minulom sneme zasiali to semeno nedôvery, ktoré sa už dnes tak široko-ďaleko rozkorenilo, ako to vidíme a skusujeme!

Lež čo nám do toho? Naša vláda zná i so svojimi prívržencami, čo robí, preto ona našej rady nepotrebuje. Ani jej my radiť nemienime; to ale držali sme si za povinnosť dokázať, že z centralizmu, že z udusenia všetkej voľnosti neplodí sa sila vlád. A keby vláde od najmenšieho pisárika až po najvyššieho úradníka v krajine všetko bolo povoľným ústrojom, ešte by silná nebola bez dôvery národov, lebo, ako to veľmi dobre povedal minister pravosúdia B. Horváth,[541] „v ústavnej krajine všetci úradníci od pisára až po ministra sú sluhami, a nie pánmi, ľudu“ — tak sila leží nie v úradníkoch, teda sluhoch, ale v národoch!



[535] Sila vlády. Pešťbudínske vedomosti IX, č. 16, zo dňa 24. februára 1869.

Úvodník pod zn. (D).

[536] kráľovský reskript — panovníkov list, ktorým zvolával nový uhorský snem na zasadnutie na deň 20. apríla 1869

[537] väčšina ľavičiarov — prívržencov strany K. Tiszu, ktorá bola v tom čase za revíziu rakúsko-uhorského vyrovnania

[538] Augustín Trefort (1817 — 1888) — minister školstva a kultu, predseda Maď. akadémie vied, známy zatvorením slovenských stredných škôl a Matice slovenskej v r. 1874 — 75

[539] Vyrovnanie s trojjediným kráľovstvom — sa uskutočnilo na základe zák. čl. XXX. Zjednotenie Sedmohradska s Uhorskom zasa zák. čl. XLIII. Obidva zák. čl. sú z r. 1868.

[540] vyslané vojsko do Svätého Martina — v súvislosti s voľbami do snemu. Obsadilo matičné miestnosti. V. Pauliny-Tóth v tejto veci interpeloval.

[541] Baltazár Horváth (1822 — 1892) — uhorský právnik, minister spravodlivosti v Andrássyho vláde a jeden z tvorcov národnostného zákona




Štefan Marko Daxner

— slovenský šľachtic, politik, právnik, publicista a národný buditeľ, iniciátorom celonárodného zhromaždenia v Liptovskom Svätom Mikuláši v roku 1848, spolutvorca Žiadostí slovenského národa, iniciátor Slovenského národného zhromaždenia v Martine v roku 1861, hlavný osnovateľ Memoranda národa slovenského a člen prvej slovenskej celonárodnej ustanovizne Tatrína Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.