Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Baldessari-Plumlovská: Hlúpy Jano v zakliatom zámku

Pohádka v 4 dejstvách. Strán 64, cena Ks 4.80.

Javisko: I. sedliacka izba; II. pred krčmou; III. zámocká sieň; IV. ako I.

Osoby: Otec, Matka, Hlúpy Jano, ich syn, Marta, Súseda, Tono, Barón, Havran, vyslúžilý vojak, Krčmár, Baruška, jeho chovanica, Mišo, Matej, chlapci, Sovová, Duch hradu, niekoľko susedov, chlapci a dievčence, družina barónova, trpaslíci, diablici.

Rekvizity: chliapačka na muchy, hrnček, koš s bielizňou, červený ručník, slamienka s buchtami, vrecko, poháre, kľúč, krieda, hromn. svieca, džbán s kropáčom, kolky, guľa, holičské náčinie, 3 sudy, toporisko, kolovrat, dukáty.

Kroje: občianske a rozprávkové.

Dej: Veľké trápenie mal otec so svojím synom Janom. Bol lenivý i sprostý. Celá dedina sa mu vysmievala a matka nedala na svojho Janíčka dopustiť. Konečne sa otec rozhodol poslať Janka do sveta, aby sa niečomu naučil.

Janko rád išiel. Matka ho pečlive vypravila a Janko blúdil svetom. Raz došiel do jednej krčmy a tam počul o zakliatom zámku. Už mnohí a mnohí probovali oslobodiť zámok. Ale márne. Vždy našli ich do rána do polovice oholených — a mŕtvych.

No, náš Janko sa nezľakol. Podľa rady skúsenej ženy Sovovej vypravil sa na noc do zámku. V najväčšej sieni spravil svätenou kriedou veľký kruh okolo stola, pri sebe mal svätenú vodu a čakal, čo sa bude diať okolo polnoci. A dočkal sa.

O polnoci zjavili sa trpaslíci, potom čerti s vidlami a nakoniec i duch zakliateho predka terajšieho pána baróna. Janko všetko šťastlivo prežil. Bol už napolo oholený, keď dal duchovi jedno poriadne zaucho a týmto oslobodil seba i ducha.

Zato ho duch i majiteľ zakliateho zámku bohato odmenili.

Janko dostal zámok, stal sa veľkým pánom, ale na rodičov nezabudol. Na rytierskom koči došiel si pre rodičov. Prekvapená bola celá dedina — rodisko Jankovo a každý vyprával o šťastí, ktoré Janko v svete našiel.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.