Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Vlček Jaroslav: Cverna — hrdina

Veselohra pre mládež v 4 dejstvách. Strán 47, cena Ks 4.80.

Javisko: I. chudobná kuchyňa; II. cesta v hore; III. kráľovská izba; IV. ako I.

Osoby: Cverna, krajčír, Matka Katarína, žena, Milan, Jožko, Anička, Janko, deti, Marienka, Milo Benovič, Čačíčka, Kráľovna víl. Koruna. Práca. Zdravie a jeho družina. Kráľ, Pajac, dvorania, pisári, sluhovia.

Rekvizity: pravítko, taniere, čiapka, lampa, knihy, sošity, kabela, krčah, peceň chleba, stuha, zlaté nožnice, taniere, zemiaky, cestov. kufrík.

Kroje: občianske a rozprávkové.

Dej: Krajčír Cverna bol veľmi usilovný človek. Ale čo mu to bolo platné, keď roboty nebolo a keď aj bolo, ľudia za ňu neplatili. Bolo preto v Cvernovej rodine biedy dosť. Deti hladovaly a nádeje na zlepšenie nebolo.

Rozhodol sa preto Cverna ísť do sveta prácu hľadať, veď raz jedným úderom zabil aj 50 múch. Nie je teda ten posledný. Tak putoval Cverna dlhý čas svetom, až raz v lese pri studienke stretol sa s Pajacom, kráľovským šašom. Ten objavil v Cvernovi veľkého siláka a preto ho nahovoril, aby za bohatú odmenu zničil zlého šarkana, zožierajúceho kráľových poddaných.

Kráľ veľmi prívetivo prijal Cvernu. A Cverna sa víťazne pustil do boja so šarkanom. Zničil ho. Zázračnou vodou svojej krajiny. Zato ho chcel kráľ bohato odmeniť, ale Cverna odmietol lákavé dary. Žiadal od kráľa len prácu.

Kráľ ho preto vymenoval dvorným krajčírom, členom kráľovského dvora, s právom na bezplatné bývanie i veľkým zaopatrením. S týmto bol Cverna veľmi spokojný.

Práve, keď jeho rodina bola v najväčšej biede, došiel si Cverna pre ňu. Od tých čias žil Cverna so svojou rodinou na kráľovskom zámku. Bol koniec jeho biede.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.