Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Kovalčík Oldrich: Svätoplukovo vojsko

Výpravná divadelná hra pre deti i dospelých v 3 dejstvách s predohrou a záverom. Strán 104, cena Ks 7.50.

Javisko: predohra: v oblakoch; I. zájazdný hostinec; II. na lúke; III. v jaskyni v Sitne; zakončenie: horizont s úzadím.

Osoby: Knieža Svätopluk. Stotník, veliteľ telesnej stráže, 1. a 2. zved. Trubač. Zástavník. Svätý Peter. Mesiačik. Večernica. Svrček. Žabka. Čmel. Motýľok. Včelka. Muška, Vlach, učiteľ. Vranko, hostinský. Lukeš, Horák, Fuľa, Koreň, sedliaci. Hanička, koreňová dcéra. Katka. Zuzka. Vrch. strážmajster. Strážmajster. Junák-Slovák. Víla Sloboda. Legionári. Hlas. Červánky. Hviezdičky. Vojaci telesnej čaty. Vojsko. Ľud. Dievčence.

Rekvizity: palice, poháriky, 2 kôpky sena, husle, dvojramenný rebríček, det. vedierko, kartáček, hrable, malé kahance, zástava, prílba, štít, meč, kvety.

Kroje: občianske a rozprávkové.

Dej: Smutno bolo pod Tatrami počas svetovej vojny. Nikto nevedel, kedy a ako sa vojna skončí. Jedno sa však všeobecne vedelo, že národu je zle. Brat bije sa s bratom a nádeje žiadne. Národ sa utešoval spomienkami na minulosť. Ožívaly povesti i báje. Tak celým krajom šírilo sa presvedčenie, že až národu bude najhoršie, vyslobodí ho Svätoplukovo vojsko, ktoré zatiaľ spí v Sitne.

Ľudia z okolia Sitna veria, že skoro tak bude, lebo už častejšie počuli eržanie koní i dupot vojska pod Sitnom. To vraj knieža Svätopluk so svojím vojskom sa chystá oslobodiť národ a vlasť.

O tomto počul aj starý Grman, ktorý s týmto chýrom pobúril celú obec i okolie. Dopočuli sa o tom aj maďarskí žandári a starého Grmana i niektorých občanov, na čele s učiteľom Vlachom, uväznili v Štiavnici.

Národ sa už búril a smutná bola Hanička, dcéra uväzneného sedliaka Koreňa. Tá tajne vybrala sa do Sitna poprosiť Svätopluka, aby už išiel oslobodiť národ. Šťastlivo sa tam dostala, keď práve Svätoplukovo vojsko sa prebúdzalo. Svätopluk vypočujúc Haničku, vydal rozkaz k útoku na nepriateľa.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.