Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Flos Frant.: V zajatí pidimužíkov

Pohádka v 3 dejstvách. Strán 43, cena Ks 3.—.

Javisko: I. les-rúbanisko; II. trónny sál; III. ako I.

Osoby: Jožko, Helenka, Janko, Matej, Vladko, Martin, Ďurko, Anička, Marka, Katka, Fiškus, Mihulík, Rychtár, Pisár, Sudca, Stráž, Kráľovná víl, Buchníček, Milena a iné víly, tanečníci, akrobati, čarodejníci. Dedinské deti, lesné zvieratá.

Rekvizity: hrnčeky, krčiažky, štíty, poduška, zlaté kľúče, koruna, žezlo, palička, vrecká, strieb. prúty, ovocie, baranča, zajačky, povraz, súdok, doska, škatule, gule, nože, misa s múkou, kladivá, prútik, cengáče, hrčiaky, triangle, halapartňa.

Kroje: občianske a rozprávkové.

Dej: Osudný bol výlet dedinských detí na jahody. V skaliskách na rúbanisku bolo sídlo pidimužíkov a tí už dlhší čas striehli na chlapcov. Zomrel im kráľ a tohoto vždy mali z chlapcov, ktorého omámili nápojom zabudnutia. I teraz, keď sa deti priblížily ku skale, vybehli pidimužíci z nej a uchopili Jožka, aby ho v skale uväznili.

Veľmi sa naľakali deti, keď s rachotom sa skala za Jožkom zavrela. Helenka, Jožkova sestra, veru brata svojho neopustí. Musí ho oslobodiť. Pomáhať chcú aj ostatné deti. Ale ako?

Zjaví sa im víla-kráľovná a tá poradí Helenke, ako možno Jožka oslobodiť. Ostatné deti skryla víla do chaty a Helenka sama pomocou dobrej víly vstúpila do skaly. Tam už chystajú sa pidimužíci korunovať Jožka za svojho kráľa a opojiť ho nápojom zabudnutia, aby si Jožko nikdy na svet nespomenul.

Helenka v tom zaspieva krásnu pieseň. Jožko ju pozná a uteká k nej. Už-už by ich oboch pidimužíci usmrtili, keď tu príde kapelník Buchníček, ktorý so svojou družinou hraje a hraje, zatiaľ čo všetci pidimužíci musia tancovať a tancovať, až jeden po druhom únavou klesajú.

Tak dostane sa Helenka s Jožkom von zo skaly, kde vítajú ich ostatné verné deti. Za to ich dobrá víla žehná a ukazuje im cestu domov.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.