Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Christinová Zdenka — Príborský Lad.: Martinko Klingáš

Rozprávka v 4 dejstvách a 2 premenách. Strán 55, cena Ks 4.80.

Javisko: I. dedinská izba; II. kniežacia izba; III. ako II; premena: skalná jaskyňa; v prírode; IV. kniežacia komnata.

Osoby: Anička, jej matka, babička, prvá sestra Aničkina, druhá sestra, knieža, Martinko Klingáš, Floriánko, Kyliánko, trpaslíci, sluha, kráľ trpaslíkov, kráľovná trpaslíkov, kráľovná víl, dvorania, pážatá, chlapci, víly.

Rekvizity: lavica, truhlica, skrinka, kolovraty, prút, poháre, džbán, uzlíček, praslice, vretienka, ľan, zlatý vozíček, sväzok kľúčov, pohovka, zlatá kolíska, košík, konvička, 8 malých slamníkov, ohnisko, malé hrnčeky, stôl, 9 stoličiek, a kladiviek, 9 lyžičiek, 9 tanierikov, balvany.

Dej: Chudobná žena mala tri dcéry. Z nich najmladšia Anička nevedela sa naučiť priasť a tým radšie vyspávala a snila o kráľovskom princovi. Tento práve príde, keď matka paličkou trestá Aničkinu lenivosť, ale pred princom matka cigáni, že preto ju bije, lebo, že čo chytí do ruky, všetko spradie na zlaté nitky.

Princ sa rozhodne vziať si Aničku za ženu. Ide s ňou aj jej babička. V kniežacej komnate nachystal princ Aničke plno ľanu. Ak by z tejto hromady do rána Anička nenapriadla zlaté nitky, zahynie rukou katovou. Taký bol rozkaz kniežaťa. Čo Anička plače a narieka, zjaví sa jej malý mužík, ktorý je ochotný všetko jej na zlaté nitky spriasť, keď za rok a za deň uhádne jeho meno, a z čoho má ušité topánočky. Keby však neuhádla, vezme si ju za ženu.

Raz princ, ktorému Aničkina babička prezradila príhodu s trpaslíkom, počas poľovačky príde do veľkého lesa a tam otvorom v jednej skale videl, ako si trpaslíci hrajú. Jeden spieval o Aničke. Z rečí trpaslíkov princ vyrozumel, že je to ten istý trpaslík, čo pomohol Aničke, že volá sa Martinko Klingáš a topánočky že má zo psej kože.

S radosťou toto oznámil Aničke. Za rok a za deň trpaslík prišiel. Ale nazlostený odišiel. Anička vedela jeho meno. Nestala sa trpaslíkovou ženou.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.