Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Plumlovská a Vyskočil Q. M.: Mikeš Lomidrevo

Rozprávka v 3 dejstvách. Strán 110, cena Ks 6.—.

Javisko: I. les, v pozadí kováčska dielňa. II. les s jaskyňou; III. ako II.

Osoby: Kováč, Jeho žena, Mikeš, ich syn, Pavel, Jozef, Vojtech, tovariši, Janko, učeň, Tereza, susedka, Kráľ, Princezna, Rytier Horenos, Rytier Jaroň, Kráľ trpaslíkov, Loktibrada, Konvalinka, Nezabúdka, Jahôdka, Mochnička, víly, Klopyklop, Striebrohlávok, Taverníček, Kladívko, Chrobáčik, Červíček, Všadebol, Vrtáčik, Svrček, víly, trpaslíci, kráľovská družina, ľud.

Rekvizity: ožiarená vyhňa, kladivá, železá, kliešte, metla, podkova, krčah, mäso, prútik, lastúra, kreslo, balvany, sklenené misky, košíky.

Kroje: občianske a rozprávkové.

Dej: Mikeš, syn kováčov, mal nesmiernu silu. Trhal stromy i s koreňami a preto mu hovorili „Lomidrevo“. Raz do kováčovej dielne došiel rytier Horenos, že čochvíľa príde aj kráľ, ktorého kôň stratil pri poľovke podkovu. Smutný kráľ aj došiel. Nepriatelia mu odniesli jeho jedinú dcéru a odvtedy kráľ smútil. Nikto nevedel princeznú oslobodiť. Vtedy sa Mikeš rozhodol oslobodiť princeznú. Kráľ jeho nabídku prijal.

Mikeš ukoval si veľké kladivo a podľa rozprávania ľudu išiel hľadať princeznú do začarovaného lesa, ktorý už patril susednému kráľovi trpaslíkov. Ľud veril, že tento zlý kráľ väzní princeznu. Keď Mikeš blúdil v začarovanom lese, našiel tam aj rytiera Horenosa, ktorý tiež pustil sa hľadať princeznú. Túžil po kráľovskej odmene.

V jaskyni našiel Mikeš kotlík a kus mäsa. S rytierom urobili oheň a mäso varili. Zakiaľ Mikeš drevo sbieral, trpaslík Loktibrada prútikom usmrtil rytiera. Víly ho zase vzkriesily. Mikeš zase došiel k jaskyni. Rytier odišiel, aby aj jeho Loktibrada usmrtil. Ale Mikeš rozlámal Loktibradovi čarovný prútik, utrhol mu bradu, čím urobil trpaslíka neškodným a donútil o bradu prosiaceho trpaslíka prezradiť tajomstvo, kde skrytá je princezná i kde sa skrýva kráľ trpaslíkov.

Potom už ľahko svojou silou oslobodil princeznú. Potrestaný bol aj zradný rytier a Mikeš stal sa kráľom.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.