Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Pápay Severin T.: V zajatí čierneho draka

Pohádka pre školské deti v 4 obrazoch. Strán 64, cena Ks 4.—.

Javisko: I. v lese; II. nádherná sieň v kráľ. paláci; III. les ako v I.; IV. sieň na dračom hrade.

Osoby: Kráľ. Kráľovná. Janko a Anička, ich deti. 1. sluha. 2. sluha. Drak-vetroplach. Bielenko, Cervenko, Modrenko, Zlátenko, Zelenko, trpaslíci, svetlonoši. Trpaslíci.

Rekvizity: prilba, oštep, meč, luk, šípy, farbisté lampáše, malý stolík a stoličky, diván alebo postieľka, na stene obrazy umrlčích hláv (v 4. dejstve), píšťalka, zlaté klbo.

Dej: Kráľ so svojou družinou na poľovke zablúdil do hustého lesa, kde už pozde večer zbadali zlatého zajaca. Pri studničke, kde sa zajac skryl, ho kráľ objavil a zastrelil. Hneď potom sa zjavil čierny drak, ktorý oznamuje kráľovi, že za život svojho sluhu žiada život jeho dcérušky. Za týždeň príde si do kráľ. paláca pre ňu. Kráľ postaví stráže, ale presne za sedem dní, na minútu, sa v paláci zotmie, blýska sa, hrmí a v hukote vetra odnesie drak kráľovu Aničku. Mladý kráľovič Janko ide sestričku hľadať a v lese najdú ho trpaslíci-svetlonoši. Jednému z nich, Zelenkovi, zhasol lampáš. Janko mu zažne svetielko a dostane od trpaslíka odmenou píšťalku, ktorá mu má v nebezpečí pomôcť. Od trpaslíkov sa dozvie, že jeho sestrička je v zajatí draka ďaleko v čirnom hrade, a trpaslíci mu aj sľúbia, že mu prídu na pomoc, ak ich zavolá. Janíčko vkročí do dračieho hradu a prejde 12 izieb. V poslednej síde sa s Aničkou, ktorá ho žiada, aby sa rýchlo ukryl, lebo drak, až sa vráti, iste ho zabije. Janko sa skryje, ale žiada Aničku, aby vyzvedela, ako by bolo možno zničiť draka. Drak sa vráti a hlási, že cíti človečinu. Anička ho upokojuje, že sa predsa nikoho nemusí báť a hlási, že okrem „nás“ tu niet nikoho. Drak vraví, že sa nebojí, ale nik vraj sa nesmie dostať do 13. izby, kde je prikovaný jeho brat, ktorý má v hlave zlaté klbko. V tom klbku je drakova sila i smrť. Keď drak odíde, zapíska Janko na píšťalku, objavia sa trpaslíci, pomocou ich otvorí 13. izbu, zabije obludu, zmocní sa zlatého klbka a zničí draka. Anička je vyslobodená, šťastlivé deti najde konečne i kráľ, ktorý oznamuje, že už sedem dní ich s družinou hľadá.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.