Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Sedláček Václav: Pustovníkov zvonček

Národná povesť v 4 dejstvách. Strán 48, cena Ks 4.80.

Javisko: I. hustý les; II. komnata u princa Bodivoja; III. ako I.; IV. kráľovská komnata.

Osoby: kráľ, kráľovná, Belinka, ich dcéra, princ Bodivoj, jeho dvorný blázon, rytier Odolan, rytier Stivoj, Zdenko, páža, Janko, Jožko, Laco, chudobné siroty, Beňadik, pustovník, Jasana, víla, Bartoš, Tikeš, Katúš, drevorubači, zbrojnoši, dvorné dámy.

Rekvizity: bazové prútiky, vačkové nože, píšťalky, sekery, metla, kríž.

Kroje: občianske, rytierske.

Dej: Traja chudobní chlapci-siroty vybrali sa do sveta. Raz odpočívali v lese pod bazovým kríkom. Čo by to bolo za chlapcov, aby si neurobili bazové píšťalky? Ale aké to píšťalky? Nepískaly, ale hovorili ľudskou rečou. Každá niečo. Spolu dokopy oznámily chlapcom, že onen bazový kríčok je zakliata princezná, ktorá už 10 rokov čaká na svoje oslobodenie. Zakliala ju jej nevlastná matka-macocha, kráľovná. Práve v tom čase, čo chlapci počuli tie divné hlasy svojich píšťalôk, poľovali v lese kráľ a kráľovná so svojou družinou. Príduc k onomu bazovému kríku, kráľovná vyzvala kráľa, aby dal ihneď kríček vyrúbať, lebo v ňom hniezdi vták so zlatým chvostom.

Toto počujúc blízko žijúci pustovník Beňadik, prehovoril kráľa, aby sa neopovážil splniť toto želanie kráľovnej, lebo v tomto kríku skrýva sa kráľove šťastie i budúcnosť. Kráľ nedovolil kríček vyrúbať.

Keď poľovníci odišli, sťažoval si kríček pustovníkovi na svoje ťažké položenie i na svoju dnešnú bolesť, ktorú mu spôsobili traja chlapci, keď rezali jeho telo. Pustovník zajasal. Podľa jemu známeho tajomstva blíži sa oslobodenie princeznej, keď ešte jej snúbenec princ Bodivoj ju sám poraní.

Utekal preto pustovník hľadať chlapcov a keď ich našiel, ponáhľal s nimi k princovi. Tomu píšťalky chlapcov prezradily všetko. Sadol na koňa a spolu s chlapcami na radu víly Jasany ponáhľal sa urobiť štvrtú píšťalku, ktorá princeznú Belinku oslobodila.

Zle potom bolo s kráľovnou-čarodejnicou. Zato veselo bolo v celej krajine, keď sa národ dozvedel o oslobodení princeznej Belinky.

Chlapci-siroty stali sa potom rytiermi kráľa.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.