Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Kačer František: Husle

Hra zo života detí so spevami a tancami v 4 dejstvách. Strán 88, cena Ks 6.—.

Javisko: I., II. a IV.: dedina. S ľavej strany vchod do domku, pred domkom lavička, s pravej strany kroviny; III. trieda dedinskej školy.

Osoby: Vojtech, 12-ročný, Jožko, 7-ročný, bratia. Matka. Pán učiteľ. Mišo, tulák-huslista. Skupina dievčat (8 Vojtechových rovesníc: Marienka, Zuzka, Katka, Anička, Marta, Magda, Ruženka, Helenka). Skupina chlapcov (13 Vojtechových rovesníkov: Ferko, veliteľ vojakov, Tonko, I. vojak pravej skupiny, Fraňo, II. vojak ľavej skupiny, Gusto, IV. vojak pravej skupiny, ostatní vojaci a žiaci sú nepomenovaní). Skupina menších detí (Jožkovi rovesníci, alebo i mladší: chlapec na trojkolke, chlapec s trúbkou, chlapec s píšťalkou, chlapec s marcipánovým vojakom, dievčatko s marcipánovou bábkou, dľa možnosti aj iní).

Rekvizity: lavička, nôž, drevená doska, peňaženka, drevené šable, pištoľky s kapslíkami, papierové čiapky, husle s pláteným púzdrom, obrazy, mapy, globus, stolík, stolička, lavice, rôzne hračky, píšťalky, trúbky.

Dej: 12-ročný Vojtech sedí pred domkom a dokončuje z dosky malé husle. Jeho práci prizerá 7-ročný brat, ktorý naraz uvidí na ceste peňaženku. Vezme ju a dá bratovi. Je v nej veľa peňazí. Jožko prosí brata, aby nechal práce a kúpil si ozajstné husle a jeho malé auto. Vojtech ide k starostovi a odovzdá mu nález. V peňaženke bolo 15.000 Ks. O statočnom čine dozvie sa pán učiteľ, ktorý píše úradom, aby nálezcovi bola vyplatená odmena. Zatiaľ Vojtech ide medzi chlapcov, ktorí sa hrajú na vojakov. Medzi nich príde aj Mišo, tulák-huslista, ktorý sa vrátil z cesty ustatý a zaspal. Jeho huslí si povšimol Vojtech, vzal husličky a odišiel domov na povalu, kde si na ne zahral, načo sa vrátil medzi chlapcov. Ale tých už tam nebolo, odišli s Mišom hľadať husle, ktoré vraj niekto ukradol. Vojtech je zúfalý, čo urobil. Mišo požiada učiteľa, aby v škole poučil žiakov o tomto prípade, azda niektorý z nich, ktorý husle vzal, dobrovoľne ich vráti. Učiteľ vypráva žiakom, vtom pribehne Mišo a oznamuje, že husle našiel vo svojom byte. Vojtech sa prizná, Mišo mu nielen odpúšťa, ale prosí učiteľa, aby mu husle daroval. Učiteľ tak urobí a keď sa Vojtech pýta, od koho sú, odpovie mu učiteľ, že boly kúpené z nálezného 1500 Ks, ktoré mu starosta poslal. Mišo je spokojný, že urobil radosť Vojtechovi a šťastný je Vojtech, že má svoje zlaté husličky.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.