Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Šíma A. — Prídavok M.: Snežienka a sedem trpaslíkov

Pohádka v 6 obrazoch. Strán 64, cena ks 4.80.

Javisko: I. sieň v kráľovskom zámku; II. rúbanisko — les; III. izbička; IV. ako III.; V. rúbanisko; VI. ako I.

Osoby: Kráľovná, Snežienka, jej pastorkyňa, Princ Miloslav, Bohoľub, ceremoniár, Maršál, Šíp, kráľov. poľovník, Panoš, Puk, Muk, Suk, Buk, Ťuk, Kuk, Juk, trpaslíci, Jasienka, Beluška, dvoranovia, služobníci.

Rekvizity: stolík, zrkadlo, prestretý stôl, 7 stoličiek, 7 postieľok, banícke náčinie, lampáše, náhrdelník, džbán, hrebienok, hrnček, taniere, chlieb, košík jabĺk, džbán, rakva.

Kroje: rozprávkové.

Dej: Kráľovná vdova a macocha Snežienky vystrájala veľké hostiny, aby sa len ona páčila svojim hosťom. Ale každý, kto prišiel, obdivoval len Snežienku a kráľovnej preukazoval len povinnú úctu. Tak i princ Miloslav dvoril len Snežienke. To už nahnevalo kráľovnú tak, že rozkázala svojmu horárovi Šípovi, aby Snežienku zaviedol do lesa a tam usmrtil.

Ťažko plnil horár svoj úkol. Ale v lese sa v ňom predsa prebudilo ľudské srdce a Snežienku pustil pod sľubom, že táto nikdy sa nevráti domov. Kráľovnej doniesol srnčie srdce, na dôkaz, že Snežienku zabil.

Ale kráľovná mala čarodejné zrkadlo a to jej prezradilo, že Snežienka žije v dome trpaslíkov, ktorí sa Snežienky ujali a o ňu sa pečlive starali.

Kráľovná preto v prestrojení išla trikrát Snežienku zničiť. Najprv ju chcela zlatým náhrdelníkom udusiť, potom zase otráveným hrebeňom otráviť a keď trpaslíci Snežienku dva razy vzkriesili, tretí raz ako predavačka ponúkla jej jedovaté jablko a týmto ju otrávila.

Keď trpaslíci uložili Snežienku do rakvy a túto už niekoľko dní strážili, prišiel k nim princ Miloslav, hľadajúci Snežienku. Bola už mŕtva. Vzal si teda jej mŕtve telo. Služobníkom však padla rakev na zem. Vtedy vypadol Snežienke z hrdla kúšťok otráveného jablka a Snežienka ožila.

Nesmierne sa tešil princ i trpaslíci.

Sklamaná bola však kráľovná, keď nahnevaný princ i rozbúrený národ prísno ju odsúdili. Na zámku bolo plno radosti, keď Snežienka sa domov vrátila.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.