Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Sedláček Václav: Janko a Šmidra, dvaja slávni kúzelníci

Kúzelná rozprávka v 4 dejstvách. Strán 63, cena Ks 4.80.

Javisko: I. les; II. kráľovská sieň; III. a IV. ako I.

Osoby: kráľ Vidimír, princezná Ifrida, rytier Marcel, rytier Abrahám, rytier Egon, rytier Timoteus, rytier Anzelm, Janko, Šmidra, policajt, Džilivosk, čarodejník, Dumlajda, čarodejnica, dvorania, škriatkovia, duchovia.

Rekvizity: kabanica s dlhými rukávmi, vrecia, meče, korbáče, povrazy, kropáč, metla.

Kroje: občianske a rytierske.

Dej: Šťastlivá náhoda spravila dvoch vandrovníkov Šmidru a Janka slávnymi kúzelníkmi. Idúc svetom, v jednej hore chytili sa do pasce čarodejníka Džilivoska, ktorou tento chránil prístup ku svojej skalnej skrýši. Vyslobodiac sa z pasce, mali ešte toľko času, skryť sa pred prichodiacim práve čarodejníkom. Tento nič netušiac, nahlas prezradil tajomné slová, ktorými otváral a zatváral svoje skalné sídlo, ako aj tajnosť svojej sily.

Vtedy práve privliekol čarodejník svoju bohatú korisť: princeznú Ifridu, ktorú mu kráľ nechcel dať za manželku. Uväznil ju v skalnej skrýši a tam mučením ju chcel donútiť, aby sa stala jeho manželkou.

Kráľ so svojimi rytiermi darmo hľadal princeznú. Vypísal veľkú odmenu tomu, kto princeznú oslobodí. To bola dobrá príležitosť pre Janka a Šmidru. Prihlásili sa u kráľa. Po dobrej hostine vyžiadali si od kráľa kabanicu s veľkými rukávmi, meče a povrazy a išli do skaly vyslobodiť princeznú. Tajnými slovami otvorili skalu, dôvtipne oklamajúc čarodejníka, premohli ho, s ním súčasne i čarodejnicu Dumulajdu, ako aj celý rad duchov — vyslobodili princeznú.

Šťastlivý bol kráľ, keď zo skalnej skrýše čarodejníka odvážal svoju princeznú a s ňou celý rad vozov pokladov čarodejníka Džilivoska. Ešte šťastlivejší však bol rytier Anzelm, snúbenec princeznej Ifridy.

Až do svojej smrti mali sa Janko so svojím priateľom Šmidrom dobre, lebo kráľ ich bohato odmenil.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.