Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Pleško Štefan: Vesna

Veršovaná pohádka v 3 dejstvách so spevmi. Strán 35, cena Ks 4.80.

Osoby: Vesna, kráľovná jara. Vetrík, jej posol. Slniečko. Zima, kráľovná Morana. Sneh, Ľad a Mráz, jej dvorania. Lieska, Breza a Vŕba, prvé jarné stromy. Snežienka, Fialka a Sedmikráska, prvé jarné kvietky. Škovránok, Kos a Drozd, prvé jarné vtáčky. Zajac, Svrček. Vierka, Jarka, Ivan a Dušan, školáci.

Rekvizity: 4 dlhé biele plachty, trúbka, 3 venčeky z kvetín, veľká zlatá hviezda, vtáčie perká, husle alebo harmonika, 3 truhličky na šaty, barla, maľované vajíčka, zlaté lúče.

Dej: Kráľovná Zima so svojimi dvoranmi Snehom, Ľadom a Mrazom lúči sa s krajinou. Vetrík, šibal, posol kráľovnej Vesny, vytrubuje, zobúdza Brezu, Liesku a Vŕbu zo zimného spánku a hlása, že skoro už príde jeho veliteľka. I Zajko už vyskočil a ponáhľa sa ku kmotrovcom Kohútovým pre vajíčka. Musí ich rýchle ofarbiť a nimi obdarovať milovanú kráľovnú. Lieska, Breza a Vŕba parádia sa k slávnostnému uvítaniu a tu už prichádzajú k porade malé Sneženky, Sedmikrásky, Fialky a iné jarné kvetinky. Nechýba ani Škovránok, Kos a Drozd. Usnesené uvítať Vesnu na Paseke, kde snemujú. Musia ju ale ozdobiť. Pred uvítaním prídu na paseku deti sbierať kvetinky k výzdobe školy a obrazu pána prezidenta k jeho sviatku. Vyprávajú si, ako ho majú rady. Sú však vyrušené hudbou, spevom a volaním. To sa blíži slávnostný sprievod s kráľovnou Vesnou v čele. Rýchle sa deti schovajú a vypočujú, vidia celú slávnosť. Kráľovná Vesna ich však nakoniec zbadá, poučí, aby neničily prírodu, milovaly ju a riadily sa príkladom milovaného prezidenta. Pred odchodom podaruje ich Zajačkovými vajíčkami, Vetríka čarnou berlou a Slniečko zlatými lúčami. Veselicou celá hra končí.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.