Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Rejthár Joz. — Marešová Eta: Valaška Jánošíkova

Alegorická hra v 3 dejstvách s dohrou, so spevami a tancami. Strán 63, cena Ks 6.—.

Javisko: I. les; II. roklina pri Jánošíkovej jaskyni; III. les; dohra ako II.

Osoby: učiteľ, lesník, Špajda, vyslúžilý vojak, Anička, Janík, deti chudobných rodičov, kráľovská družina, Jánošík, Kráľovná víl, hôrni chlapci, víly, trpaslíci, deti.

Rekvizity: balvany, poháre, fľaša, syr, palica, valaška, nadpis.

Kroje: občianske a rozprávkové.

Dej: Učiteľ s deťmi vypravil sa na výlet na Kráľovu hoľu pozrieť si Jánošíkov kraj i Jánošíkov stôl. Tam od hájnika dozvedeli sa všeličo o Jánošíkovi. I o jeho poklade, ktorý už mnohí a mnohí hľadali, ale nenašli. Horár dobre vie i o jeho úkryte, ale kto nenájde i valašku Jánošíkovu, márne ho hľadá. Jánošíkovu valašku môžu nájsť len ľudia čistých rúk a dobrého srdca.

To sa zapáčilo Aničke a Jánošíkovi, deťom chudobných rodičov. Ako by týmto pokladom pomohli svojim rodičom, svojej sestričke a chudobným deťom? I tak Jánošík skoršie poklad nedovolí nájsť, dokiaľ národu nebude najhoršie a teraz je národu zle, veľmi zle.

O tom sa radil i Jánošík so svojou družinou i so svojou vílou, práve vtedy, keď kráľovská družina hľadala tiež jeho poklad.

Túžbu Aničkinu i Janíkovu vypočula Jánošíkova víla. Tá odporúčala Jánošíkovi dať valašku týmto. Tak sa i stalo. Zle sa vodilo hrabivej kráľovskej družine, keď v rukách Janíkových zjavila sa valaška Jánošíkova. Sila Jánošíkova prešla do rúk i ducha Janíkovho a Jánošíkov odkaz zostal zachovaný celému národu.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.