Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Kučerová-Fischerová Antonia: Dlhý, Široký a Bystrozraký

Detská hra v 4 dejstvách. Strán 93, cena Ks 6.-.

Javisko: I. hradné nádvorie; II. pred bránou čiernokňažníkovho hradu; III. sieň v černokňažníkovom hrade; IV. vo veži.

Osoby: Kráľ. Princezná. Princ. Panoš. Lokaj. Chyžná. Dievča. Starec. Dlhý. Široký. Bystrozraký. Černokňažník. Čarodejnica. Divožienka. Janík. Hanička. Hradný pán. Hradná pani. Trpaslíci, divožienky, hradná čeľaď atď.

Rekvizity: palica, skriňka, plášť, kukla, oprašovadlo, koberec, ihlica, džbány, stôl, bažant, hniezdo, páska na oči, kvetiny, šnúra perál, šál, batoh, trojnožka, reťaz, kytica jarabín, kord, stehno, jaternica, veľký kotol, zrkadlo, hrniec, červený hodvábny papier, lampáš, raždie, polienka dreva, povraz, zlato, klúč, súdok, obrúsky, vidličky, nôž, misy, poháre, diežka, praslica, guľatý stôl, stolička, čierna palička, zlatý prsteň, čierna mačka so svietiacimi očami, šarkan, had.

Kroje: rozprávkové.

Dej: Krásnej princeznej bol súdený princ zo susednej zeme. Predsa sa ale o ňu uchádzal i černokňažník, ktorý sa k nej i s čarodejnicou tesne pred zasnúbením votrel, ako cudzí obchodník so šperkami. On ju tiež i so svojou pomocníčkou uniesol, avšak nie na dlho. Po bok statočného princa sa postavili traja verní priatelia: Dlhý, Široký a Bystrozraký a i panoš s lokajom. Pomocou Dlhého dostali sa skoro do černokňažníkovho hradu a tiež za svornej pomoci všetkých troch a za pomoci pomstychtivej divožienky a Janka a Hanky podarilo sa im zmôcť všetky ťažké úlohy a vyslobodiť princeznú. Divožienka sa tak pomstila a zároveň dosiahla i svojho cieľa a stala sa kňažnou v podzemnej ríši. Janko a Hanička shľadali sa so svojimi rodičmi a i ostatní dostali zaslúženú odmenu.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.