Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Volf František: Ráno. (Spolu s hrou „U vatry“)

Pohádka v 1 dejstve. Strán 31, cena Ks 3.—.

Javisko: na lúke.

Osoby: Malé dieťa, Vodník, služobník Vodníkov, Maky, Víly, Stokrásy, Deti.

Rekvizity: žiadne.

Kroje: rozprávkové.

Dej: Prebúdza sa ráno. Kvety na lúke modlitbou a tancom vítajú vychádzajúce slnko a veselo sa zabávajú. Neskoršie prídu aj deti. Tentokrát nie tak veselé ako inokedy. Smutné sú a prosia kvety, aby im povedaly, kde sa stratilo jedno dieťa z ich dediny. Kvetiny vedia, že uchopil ho vodník, ale dieťaťu pomôcť nemôžu. Sú samy prikované k zemi.

Ale poradia deťom, aby poprosily víly, ktoré práve teraz pôjdu sa kúpať do jazera. Deti utekajú k vílam. Jedna z nich neodolá. Sľúbi deťom vyslobodiť stratené dieťa. Pôjde to ťažko, ale skúsi.

Víly i kvety vylákajú vodníka a zatiaľ víla vnikne do vodníkovho zámku a chce oslobodiť dušu dieťaťa. Chytí ju však vodníkov strážca a sviazanú privedie k vodníkovi. Ale výmluvná víla vynúti si prepustenie a krásnou rečou tak ovplyvní vodníka, že tento rozkáže svojmu strážcovi, aby prepustil dieťa, ktoré poďakujúc sa víle, uteká domov, k matke. A dobrá víla vediac, že vodník je zodpovedný za počet ním strážených duší, obetuje sama seba a ide spolu s vodníkom do jeho ríše…
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.