Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Baldessari-Plumlovská: Soľ nad zlato

Slov. rozprávka v 6 obrazoch. Strán 68, cena Ks 4.80.

Javisko: I. sad pred kráľ. zámkom; II. záhrada víl; III. nádherná sieň v kráľ. zámku; IV. sedliacka izba; V. ako III.; VI. hornatá krajina.

Osoby: Kráľ, Ľuboša, Dušana, Maruška, jeho dcéry, dvorný blázon, Eva, stará pestúnka, kuchár, kráľovna víl, Krasava, Živena, Želmíra, víly, kráľ pidimužíkov, Murinoha, Mudrohlávok, Darina, Helena, Evuša, Anička, dedinské dievčatá. Rytier, rytierka.

Rekvizity: vence z kvetov, nosítka, žezlo, kolíska, lavička, 4 malé krhličky, strieb. palica, malý vozík, ovenčený kvetmi, šatka, batôžtek, ihlica (brošňa), polička na riad, kolovrat, kapsa, kráľ. trón, dlhý stôl, stoličky, veľká varecha, taniere, misy, príbory, košík s nakrájaným chlebom, soľ, prútik.

Dej: Starý kráľ slabo sa už cíti a preto rád by trón prenechať niektorej zo svojich troch dcér. Má všetky rovnako rád a preto nevie, ktorú kráľovnou ustanoviť. Rozhodne sa, že tá bude kráľovnou, ktorá ho má najradšie. Najstaršia, Ľuboša, na jeho otázku odpovedá, že ho má radšie ako všetko zlato a drahokamy sveta, mladšia, Dušana, radšie ako všetky zábavy sveta. Kráľ má radosť z lásky oboch dcér a pýta sa najmladšej Marušky. Je ale veľmi prekvapený, keď táto odpovedá na jeho otázku, že ho má radšie ako soľ. Kráľ je jej odpoveďou urazený a vyháňa ju z domu so slovami, aby prišla až potom, keď bude soľ drahšia ako všetko zlato a drahokamy — potom sa i kráľovnou stane. Čoskoro ale svojich slov ľutuje, lebo sa presvedčí, že staršie dcéry ho nemajú tak rady, ako hovorily. Ľuboša túži len po zlate a drahokamoch a Dušana len po zábavách a otca, starého a slabého, zanedbávajú. Marušky sa ujíma kráľovná víl. Jej mocou všetka soľ z celého kráľovstva sa minie a ďalšej nedostať ani za najdrahšie poklady sveta. Ľud je ubiedený a chorý a i na hrade panuje choroba a slabosť — od samých sladkých jedál. Kráľ často spomína na svoju najlepšiu dcéru Marušku a keď sa vráti, je s veľkou láskou prijatá. Prináša soľ pre celé kráľovstvo a stáva sa i kráľovnou svojho dobrého ľudu.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.