Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Baldessari-Plumlovská: Zlatá niť

Slovenská pohádka s tancom a spevmi v 5 obrazoch. Strán 63, cena Ks 4.80.

Javisko: I. chyža u hory; II. na zámku; III. ako II; IV. hora; V. ako II.

Osoby: Gazdiná, Karolína, Hanička, Marta, jej dcéry, Juraj, sluha, Rytier, Celestýna, kľúčiarka, Stacho, sluha na zámku, Peter, starý ovčiar, Matej, uhliar, Kráľ trpaslíkov, Mňuk, Puk, Buchtička, Svitok, Mäsojídok, Zemiačik, Cesnáčik, trpaslíci, Arachna, víla, rytieri a ich dámy, trpaslíci, kuchárici, chlapci a dievčence.

Rekvizity: lavička, hrable, ľan, kvety, kolovrátok, krčah, šedé balíky, zlatý vozík, červené a žlté svetlo, koruna, žezlo, tabačnica, veľká varecha, misa, panva, taniere.

Kroje: občianske a rozprávkové.

Dej: Gazdiná mala tri dcéry. Hanička a Marta boly veľmi usilovné, ale Karolínka nechcela nič počuť o práci. Menovite priasť sa jej protivilo. Len o rytieroch a princoch snívala. Raz skutočne k nim došiel rytier. Zablúdil pri poľovke a bol smädný. Zaskočil preto do chyže napiť sa vody. Keď vstúpil, veľmi sa čudoval, že Hanička a Marta veľmi usilovne priadu, zatiaľ čo Karolínka spí. Vytýkal to matke. Táto však majstersky oklamala rytiera. Karolínka len preto nepriade, lebo čokoľvek chytí do ruky, zo všetkého len samé zlaté nitky napradie. Takto ospravedlňovala matka Karolínku.

To sa zapáčilo rytierovi. Zlaté nitky! Vzal si Karolínku za manželku. S veľkou slávou odviezol si ju ihneď na svoj zámok, kde pripravil veľkú hostinu. Po tejto volal hostí, aby sa pozreli na umenie jeho nevesty. Ale Karolínka priasť nechcela. Nevedela. Zahanbený princ potom pred všetkými vyhlásil, že ak Karolínka do rána všetok ľan nespradie, usmrtí ju.

Márne sa pokúšala Karolínka nitky priasť. Ani len obyčajné, kdeže potom zlaté! Už bola celá zúfalá, keď vtom zjavil sa jej trpaslík. Naučí ju zlaté nitky priasť, keď mu sľúbi, že o rok bude zase v tejto izbe a keď neuhádne jeho meno — vezme si ju za manželku. Zúfalá Karolínka sľúbila. Do rána mala plno zlata.

Rok sa minul. Rytier márne sa snažil dozvedieť meno trpaslíka. Až Matej uhliar mu pomohol. V poslednej minúte pri sídle kráľa trpaslíkov dozvedel sa jeho meno. Prezradil to natešený kráľ sám. Chytro utekal rytier domov. Zúfalej Karolínke prezradil meno trpaslíkovo. Martin Klingáš bolo jeho meno.

O chvíľu si došiel trpaslík pre ženu. Sklamaný však odišiel. Karolínka uhádla už jeho meno.

Šťastlivý bol rytier, šťastlivá bola jeho mladá pani a najšťastlivejšia bola jej matka.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.