Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Sedláček V.: Skrotená princezná alebo Ako Janko a Šmidra skrotili zlú princeznu

Veselá rozprávka v 3 dejstvách. Poslovenčila A. D. Strán 80, cena Ks 6.—.

Javisko: I. v pozadí horizont, postranné kulisy znázorňujú mesto; II. a III. kráľovská sieň na hrade.

Osoby: Alexibus XXX., kráľ ďalekej ríše, Vítoslava, princezná, jeho dcéra. Stojimír, kráľovský maršálok. Janko na púti svetom. Šmidra, policajt. Hadži-bey, rytier-kúzelník. Princ Hostivít. Víla Rozprávka. Dvaja kráľovskí sluhovia.

Rekvizity: náhrdelník z čiernych perál, tri čierne žalude, šabľa, korbáč, palica, opasok, trón, stôl, kreslá, stoličky, policajtská čiapka, koruna, žezlo, kniha, taniere, poháriky, fľaše, lyžice, vidličky.

Dej: Janko a Šmidra na svojej púti svetom stretnú sa v ríši kráľa Alexiba s princom Hostivítom, ktorý ide na vohľady k menovanému kráľovi. Tento má dcéru, princeznú Vítoslavu, je však veľmi zlá. Bojí sa o svoju krásu a preto každého nenávidí. Princ Hostivít vypráva svojim veselým spoločníkom, že sa narodil tej istej noci, ako princezna a táto vraj pri svojom narodení bola zasnúbená zlému kúzelníkovi z ďalekého východu Hadži-beyovi, tiež vtedy narodenému. Sudičky vraj ustanovily, že princ a Hadži-bey sú vyvolenými ženíchmi princeznej a že o ňu musia bojovať. Hadži-beyovi je ľahostajné, či je dobrá alebo zlá, lebo ak si ju vezme, začaruje ju do ošklivej žaby-ropuchy. Princ ju chce zachrániť, ale musí ju najprv vyliečiť z jej zloby a Janko a Šmidra majú mu v tom pomôcť. Janko a Šmidra dohovoria sa s princom a kráľom, Šmidra sa prestrojí za Hadži-beya a začaruje Janka za kráľa. Janko vystrája v tomto prestrojení také kúsky, že princezná sa nakoniec zasmeje. Už vtedy sa princezná zmenila, ale nie celkom. Bolo ešte treba, aby zaplakala. A o to sa postaral Šmidra. Nahovorili princeznej, že prichodí Hadži-bey, ktorý všetky miestne dievčatá premenil v ropuchy a ide si teraz pre ňu. Princezná hovorí, že Hadži-beya nechce, miluje vraj Hostivíta. Ale ten je spútaný v moci Hadži-beya, ktorého predstavuje Šmidra. Princezná svoľuje, ale žiada záchranu princa. Hadži-bey ale už nechce princeznú a oznamuje, že prvý padne princ Hostivít, po ňom celá kráľovská rodina. Princezná zúfalá prvýraz zaplače a zamdlie. Teraz všetci zaujmú svoje miesta, ako na počiatku hry, kráľ na tróne, princ v kruhu Janka a Šmidru, princezná sa zobudí a žasne. Je veselá, všetka zlosť pominula, raduje sa i kráľ, žehná Hostivítovi a princeznej a zve Janka a Šmidru, aby zostali v paláci. Tí však odmietajú s tým, že musia pre radosť slovenským deťom i ďalej do sveta. Hrať deťom rozprávky, byť pritom veselý a statočný, to je nadovšetky poklady sveta.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.