Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Kozel Anton: Pán modrých hôr

Hra o slobode a porobe v 5 dejstvách. Strán 38, cena Ks 6.—.

Javisko: I. a V. izba; II. a IV. kotlina v skalnatých horách; III. jedáleň na zámku.

Osoby: Vojvodca Stanislav. Wolfram, Ignác, dvoranínovia. Zbynek, mešťanosta. Valerián, sluha. Ondrej, starý pastier. Margita, jeho vnučka. Ivan, mladý pastier. Hana, bylinárka. Michal, Juraj, Matej, pastieri, mešťania, žoldnieri, pastieri a pastierky.

Rekvizity: lôžko, maľovaná truhla, starodávne kachle, lavica, polica s kuchynským riadom, dubový stôl, päť stoličiek, noša, byliny, vrecúško, poľovnícke šaty, hrniec s mliekom, džbán s vodou, košeľa, meč, valašky, horiaca hranica dreva, kameň, skaly, bohatý meštiansky kroj, sekera, dlhý stôl, cínové misy, zbytky jedál, prázdne korbele, kreslá, tácňa, pohár, víno, jaskyňa, tyče, kotol, miska, biblia, palica, uzol, povraz, svieca, nádoby, púta, rozdriapané šaty, fakle alebo lampáše, závora na dverách, biele plátno, voda.

Kroje: meštianske a dedinské.

Dej: O panstvo v Modrých horách delil sa nenásytný a krutý vojvodca Stanislav so starým, ale obľúbeným pastierom Ondrejom. Stanislav bol veľmi ziskuchtivý a preto nariaďoval svojim poddaným veľké poplatky, ešte väčšie než jeho predchodca. Nepomáhaly však ani pokorné prosby mešťanov a pastierov. Rozhodli sa preto všetci utlačovaní zbaviť sa neznesiteľného jarma a bojovať o svoje práva a slobodu. Vodcom ich bol samozrejme pastier Ondrej, ktorému sa podarilo prostredníctvom mešťanostu Zbyňka získať všetkých mešťanov a tak i šťastne zvíťaziť. Sám sa stal vojvodcom, ale súc zradený dvoranínom Ignácom a mešťanostom Zbyňkom, musel znovu postúpiť svoje vodcovstvo vojvodcovi Stanislavovi. On sám však nezúfa a už pracuje i s mladým pastierom Ivanom, vyvoleným jeho vnučky Margitky, a s pastiermi Michalom, Jurajom a Matejom na znovuoslobodení, bude vybudované na základoch vzájomnej zhody a svornosti. Ignácovi a Zbyňkovi sa však zrada neoplatila. Obidvaja stratili i to, čo mali.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.