Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Pápay Severin T.: Malý drotár

Alegorická hra v 5 obrazoch pre školské deti. Strán 82, cena Ks 6.60.

Javisko: I. a II. v lese; III. v kráľovskej sieni; IV. v žalári; V. na cintoríne.

Osoby: Jožko, Milko, Janko, žiaci. Miško, drotárik. Marka, jeho sestra — siroty. Duch Miškovho a Markinho otca. 8 víl. Šťastena. Kráľovná víl. Kráľ. Bojko, Zloboj, radcovia. Stráž. Kat. Duch Markinej a Miškovej matky.

Rekvizity: svätý obraz, školské knihy, halenka, plech, drót a iné drót. náčinie, kúsok chleba, uzlík s hlinou, biely plášť, nejaký hudobný nástroj, stolík s kvetinou, pohár s vodou, peň, sekera, opustený hrob s dreveným krížom.

Dej: 12-ročný drotárik Miško odchádza do sveta. Ťažko sa lúči so svojou sestričkou, s hrobom svojej matky, s kamarátmi a s rodnou svojou zemou, ktorú miloval a na ktorú nikdy nezabudne. Chodí niekoľko týždňov, márne však hľadá prácu. Raz v lese zaspí, predtým ale si uleví zaspievaním piesne „Slovenčina moja, krásne ty zvuky máš“. Spev tento priláka víly, ktoré čakajú, až sa Miško zobudí. Víla Šťastena ho žiada, aby im ešte raz zaspieval krásnu pieseň, víly potom sprevádzajú ho na ďalšej ceste až do kráľovského dvora, kde si ho obľúbi kráľ, čo sa však nepáči radcom kráľovým, menovite Zlobojovi, ktorý dúfal, že sa stane nástupcom kráľovým. 90-ročný kráľ zavolá si jedného dňa Miška, ktorý je už u kráľa tri roky, a prijme ho za vlastného syna. Miško sa bráni, chce domov, za sestrou, do svojej rodnej zeme, ale kráľ ho prosí, aby ostal a sverí mu do opatery tristo rokov starú kvetinu, ktorú sadili už jeho predkovia. Dokiaľ žije táto kvetina, žije i národ v spokojnosti. Reč kráľovu počúva Zloboj, zavolá Bojka a v jeho prítomnosti zničí kvetinu budúcnosti. Potom ide ku kráľovi a obviní z tohto činu Miška, ktorý je odsúdený na smrť. Poslednú noc pred popravou navštívi ho starý kráľ a žiada ho, aby mu sdelil, prečo ho zradil. Miško odpovedá, že je nevinný a prosí, aby si mohol pred smrťou ešte zaspievať. Spieva pieseň „Slovenčina moja“. Keď sa spev ku konci blíži, zablyskne sa, zahrmí, zjavia sa víly na čele so svojou kráľovnou. Pod jej mečom padá Zloboj, Miško je oslobodený, kráľ ho prosí, aby odpustil a ostal pri ňom. Miško ale túži po svojej vlasti, kráľ dojatý jeho láskou k otčine ho sprevádza. Prídu na cintorín, kde pri hrobe matky stretne sa Miško so sestričkou. Kráľ zve oboch, ale Miško ďakuje, nepôjde zo svojej vlasti, ktorú miluje nad všetky poklady sveta.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.