Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Bratomil Strýk: Belinka a sedem trpaslíkov

Činohra pre deti v 5 dejstvách. Strán 32, cena Ks 3.—.

Javisko: I. a III. skromná izbička u trpaslíkov; II. nádvorie pred domom trpaslíkov; IV. hora s domčekom trpaslíkov; V. a premena: sieň v kráľ. paláci.

Osoby: Kráľ. Kráľovna. Belinka, jej pastorkyňa. Strelko, kráľovský lovec. Princ Mandelík. Irmagarda, kráľovnej komorná. Boďko, Ťuťko, princovi sluhovia. Zlatoň, Železňák, Medeňák, Striebroň, Rtutoň, Oloviar, Cínovec, sedem trpaslíkov, Pani. Dieťa. Muž. Dvoranínovia. Ľudia. Lovci.

Rekvizity: stolík pre 7 osôb, 7 stoličiek, 7 malých postieľok, zrkadlo, lavička, hrebeň na vlasy, košík s jablkami, sklenená truhla, vence a kytice.

Dej: Tri dni a tri noci túlala sa Belinka, kráľovská dcéra, po horách, až konečne prišla do malého domčeka v hustom lese. Bol to domček trpaslíkov. Ustatá a hladná vzala si pripraveného jedla a išla si ľahnúť na mäkkú posteľ. Trpaslíci po návrate domov boli veľmi prekvapení hosťom, ale radi si ponechali Belinku za gazdinú, keď sa dozvedeli, že jej macocha, žiarlivá na jej krásu, rozkázala dvornému lovcovi, aby ju zaviedol ďaleko do lesa a tam ju zabil. Lovec sa nad Belinkou sľutoval, ale musela mu sľúbiť, že sa nikdy do otcovského domu nevráti. Kráľovná je spokojná a raz sa pýta zázračného zrkadielka, ktože je najkrajšou ženou teraz na zemi. Dozvie sa, že Belinka medzi trpaslíkmi. Dvorný lovec musí kráľovnú doviesť k trpaslíkom. Je prestrojená za hrebenárku, ponúka Belinke hrebeň, Belinka odmieta kúpiť, ale nakoniec sa dá zlákať a prijme na skúšku do svojich vlasov pozlátený hrebeň. Ihneď zamdlie a kráľovná odíde. Zase sa pýta zrkadielka, kto je najkrajšou ženou na zemi a zase sa dozvie, že Belinka, ktorú trpaslíci vzkriesili k životu. Kráľovna ide znovu k Belinke ako ovocinárka a dá jej okúsiť jablka. Belinka sa otrávi. Zarmútení trpaslíci uložia ju do sklenej rakve, ktorú každý deň jeden z trpaslíkov stráži. Jedného dňa príde k domu trpaslíkov princ Mandelík, ktorý na poľovke prenasleduje jeleňa. Zbadá rakev s Belinkou a vyprosí si, aby mu ju trpaslíci darovali. Keď sluhovia princovi rakev odnášajú, upustia ju, rakev sa rozletí na tisíc kusov a Belinka ožije. Stáva sa princeznou, Mandelíkovou ženou. Po sobáši má byť súdená kráľovna, ale Belinka prosí kráľa, aby jej odpustil. Kráľ súhlasí s podmienkou, že kráľovna Belinku odprosí. Kráľovna vraví, že nikdy neodprosí pastorkyňu. Vtom zahrmí a kráľovna bleskom zasiahnutá umiera.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.