Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Sedláček Václav — Porod Ján: Princ a Jano

Veselohra v 4 dejstvách. Strán 47, cena Ks 4.80.

Javisko: I. chudobná izba; II. les; III. kráľovská sieň; IV. ako I.

Osoby: princ Karlo, Orangio, nadlesný, Smit, princov lekár, Jelasio, ceremoniár, rytier Hromotlk, Černobýl, prvý vyslanec, druhý vyslanec, Marta Kubásková, vdova, Janko, jej syn, Rozárka, dcéra hájnika, Skupáň, Kolanda, starý hrobník, rytieri, služobníctvo.

Rekvizity: obuvnícke náčinie, kríž, stôl, stoličky, riad, staré topánky, kladivo, čižmy, palica, krieda, konva, pohár, nôž, spisy, meč, kapsa, vrecúško, peniaze.

Kroje: občianske a rytierske.

Dej: Chudobný švec Janko Kubásek bol nespokojný so svojím zamestnaním. Bol by radšej pánom. Už aj preto, aby si mohol vziať horárovu Rózku, ktorú mu horár nechcel dať, len ak bude mať 3000 zlatých. Ale tých nebolo. Nebolo ani 300 zlatých pre Skupáňa, ktorý do nedele pýtal nájomné. Ak Janko nezaplatí, vyhodí ho i s jeho matkou z bytu.

Kde vziať peniaze? Janko počul o zakliatom rytierovi v hore, ktorý chudobných podporuje. Išiel preto ta zaklínať duchov. Tu sa vtedy náhodou zdržoval princ toho kraja, ktorý dozvediac sa o Jankovej viere „v duchov“, s celou svojou družinou „zjavil“ sa Jankovi a celú jeho túžbu splnil. Bude princom i bude mať peniaze. Keď princova družina uspala Janka omamným prostriedkom, odviezla ho na princov zámok, aby sa sám Janko presvedčil, že i páni majú svoje starosti.

Ráno bol už Janko na zámku. Tam s ním skutočný princ sohral veselú komédiu, po ktorej uspiac zasa Janka omamným prostriedkom, princova družina odviezla Janka domov. Keď sa Janko prebudil, došiel princov správca, ktorý jeho matke oznámil, že princ zaplatil za ňu nájomné, že jej ešte posiela 3000 zlatých a aby si Janko mohol vziať Rozárku, tejto tiež posiela 3000 zlatých. Na svatbu, ktorá musí byť o tri týždne, dostaví sa sám princ s celým svojím dvorom. Od tých čias stal sa Janko najspokojnejším ševcom celej krajiny.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.