Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Eliáš František: Princezna Jelenka

Pohádka v 4 dejstvách so spevami a tancami. Poslovenčil Ladislav Príborský. Strán 36, cena Ks 4.80.

Javisko: I. a IV. na námestí; II. na brehu jazierka; III. v jedálni čarodejníkovej.

Osoby: Starý kráľ. Jelenka, princezná. Cimburini, čarodejník. Janík. Stonoha, pocestný. Satýr. Vodník, jeho žena a 6 detí. Čarodejnica Lucia. Ponocný. Lesné víly, čarodejnice, čerti, psi a rozličné zvieratá, dievča, učeň, mlečiarka, ľud.

Rekvizity: studňa, socha satýra, veža s hodinami, lavica, batoh, trúbka, medailon, motyka, sekery, meče, farebné stužky, prestretý stôl, palička, víno, 4 poháre, konva s mliekom.

Dej: Pocestný Stonoha dozvie sa od Satýra, že v noci filipojakubskej ožije Satýrova socha pri kašni na námestí v kráľovskom meste. O polnoci na námestí budú tancovať čarodejnice. Jednu z nich má uniesť čert. Keď potom čarodejnice počnú tancovať, Stonoha z víru tanca vyslobodí čarodejnicu Luciu z rúk čertových. Lucia zato poradí Stonohovi, ako môže so svojím priateľom Janíkom oslobodiť princeznu Jelenku, ktoré práve uniesol zlý čarodejník Čimburini. Obidva sa hneď vydajú na cestu. V mesačnej noci na brehu jazera sedí a spieva vodník, okolo neho sa zabávajú jeho deti a žena. Lesné víly zvábia čarodejníka do lesa na tanec. Popri jazere kráčajúci Stonoha a Janík uchytia dve vodníkove deti a pustia ich len vtedy, keď im vodník prezradí, kde býva čarodejník a ako môžu vyslobodiť z jeho moci princeznú. Čarodejník sa dozvie, že Stonoha a Janík idú do hradu. Čaká ich v jedálni s čarovnými jedlami. Stonoha a Janík, ak by z týchto jedli, premenia sa v zvieratá. Tí však podľa rady vodníkovej nejedia, ale začnú boj s čarodejníkom. Vezmú mu čarovnú paličku a premôžu ho. Čarodejník sa prepadne. Oslobodenú princeznú vedú potom víťazoslávne domov. Na námestí čaká ľud a slávne ich víta. Stonoha rozpovie, ako bojovali. Kráľ dá princeznu za manželku Janíkovi, ktorý sa stane kráľom v oslobodenej krajine zničeného čarodejníka.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.