Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Sedláček V.: Janko a Šmidra v uplakanom kráľovstve

Veselá rozprávka v 3 dejstvách. Poslovenčila A. D. Strán 88, cena Ks 6.—.

Javisko: I. hornatý kraj pri jazierku; II. v orientálnej krčme; III. a IV. krásna komnata u sultána.

Osoby: Halil-Balil-Ibn-Hadži, vládca vých. ríše. Izimunda-Vizunda-Žurajda, jeho manželka. Ali, prvý vezír. Mehmed, druhý vezír. Hamid, tretí vezír, Janko, veselý, statočný chlapec, Šmidra, policajt, jeho priateľ. Sidi-Meluk, krčmár. Víla. Dieťa.

Rekvizity: lavička, šabľa, dve fľaše s medicínou, kúštik povrázku, stôl, dva menšie stolíky, dva poháre, písacie potreby, fľaša s vínom, taniere s jedlom, vidličky, dve špicaté čiapky, nožnice, dve kreslá, závoj, španielska stena, palica, niekoľko vreckových zrkadiel.

Dej: Janko a Šmidra prišli raz do ríše sultána Abadina Hadži Mulaja. Bola to zakliata krajina. V kráľovskom sídelnom meste nevideli živej duše, ale zato počuli častý plač a smiech. Od vládkyne vodných víl, ktorú raz Janko zachránil a ktorá sa mu zjavila, dozvedel sa i so strýkom Šmidrom, že plakať a smiať sa je v tunajšej ríši veľkým previnením a urážkou sultána a jeho ženy. Obidva sú veľmi smiešni ľudia. Sultán je malý, neprirodzene tučný s dlhým nosom, jeho žena je tenká ani trieska, má hrb a tiež dlhý nos. Keď ľudia uvidia sultána, začnú sa smiať, keď zbadajú jeho ženu, plačú. Sultán to považuje za urážku a preto každého dá do väzenia. Víla im vypráva, že vládcov znetvoril sultánov brat — dvojník, ktorý sám chcel byť kráľom, nesplnil však prianie otcovo a preto sa musel spokojiť kúzelnou mocou, ktorú mu otec pred smrťou odovzdal. Teraz je však tomuto kúzelníkovi ľúto všetkých ubožiakov a preto súhlasí, aby Janko a Šmidra pomohli. Víla im dá dve fľaše s medicínou, ktorá má kráľovnú a kráľa uzdraviť. Janko a Šmidra prežijú četné dobrodružstvá, Šmidra sa pri liečení praví. Kráľ a kráľovná sú uzdravení, väzňovia prepustení na slobodu a Janko a Šmidra majú si žiadať odmenu. Nechcú nič, len trocha jedla, aby sa posilnili a mohli ďalej do sveta tešiť deti rozprávkami.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.