Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Christinová Zdenka — Čajka Jozef: Dve Marienky

Zdramatizovaná rozprávka v 4 dejstvách s premenou. Strán 55, cena Ks 4.80.

Javisko: I. kráľovská záhrada; II. a III. chudobná izba ševcova; IV. dievčenská izba v zámku.

Osoby: Kráľovná záhrad. Ružičky I. , II., III. Stará lavička. Chlapček. Janko a Ferko, poslíčkovia, Chlapec. Kočiš. Záhradník. Kňažná Marienka. Vandrovník (Horyval). Hanka, slúžka u kňažnej. Lokaj I. a II. Kuchár. Švec. Marienka, dcéra ševcova. Vodca trpaslíkov. 3 — 5 trpaslíkov. Komorná I. a II. Kráľ. Suseda. Domáca učiteľka. Učiteľ. Sníčok. Šašo. Dedinské deti, robotníci, ženy.

Rekvizity: lavička, stolový obrus, na striebornej tácni čaj a koláče, hrnček, batoh trávy, niekoľko motýk, batôžtek, sukovitá palica, píšťalka, kvetiny v črepoch, klietka s kanárikom, dievčenská posteľ, stôl, ševcovská stolička, niekoľko topánok, lampáše, kytka kvetov, prút, chlieb, plechové lyžice, taniere, misa, metla, ihla s niťou, lemovka, kosák, nočný stolík s knihami.

Dej: Kráľovná záhrad má dcéru kňažnú Marienku, ktorá je krásna, ale pyšná a zlostná, nikoho nemá rada a svoje najbližšie okolie, zvlášte služobníctvo, stále len prenasleduje a bije. Kráľovná sa rozhodne požiadať lesného muža Horyvala, aby napravil jej povahu. Keď bola kňažná Marienka znovu rozčúlená a mstila sa na lokajoch a komorných, prišiel chudobný vandrovník a prosil o almužnu. Marienka ho dala vyhnať a nazvala ho vyvrheľom. Bol to Horyval, ktorý o niekoľko dní pozdejšie prišiel do domácnosti ševcovej a bol tu láskavo prijatý i pohostený. Švec mal dcéru Marienku, krásnu devu, ktorá bola navlas podobná kňažnej Marienke. Horyval za pomoci trpaslíkov uspal ševcovú Marienku a zaniesol ju do kráľovskej záhrady, zkadiaľ priniesol kňažnú Marienku a uložil do postele k ševcovi. Kňažná Marienka bola na druhý deň veľmi prekvapená a prekvapený bol i švec nad počínaním Marienky, ktorý o zámene nič nevedel. Chcel ju biť, potom i mierne jej dohováral, aby pracovala ako predtým. Veľa skúsila kňažná a veľa skúsil i švec, kým Marienku naučil miernosti a práci. Po roku, práve v predvečer menín Marienky, previedol pán Horyval zasa zmenu Marienky i kňažnej Marienky. Obidve sa ocitly v zámku a sám kráľ nevedel rozoznať, ktorá je jeho dcéra. S radosťou prijal obidve, Marienka ševcová stala sa vernou kamarátkou kňažnej a jej otec spoľahlivým služobníkom na dvore kráľovskom.




Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.