Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Christinová Zdenka: V ríši kvetiniek

Pohádka v 3 dejstvách s premenou. Poslovenčil F. Volf. Strán 47, cena Ks 3.60.

Javisko: I. škola kvetiniek. II. väčšie voľné miesto pred väzením; III. jaskyňa u pramienkov kráľovnej

Osoby: Konvalinka. Sedmikráska. Macošky. Fialky. Nezábudky. Pivoňky. Kamilky. Ľalia. Biela ruža. Chlapec. Zvončekovia (2). Žihľava. Iskierka. Blen, Rulík, Rozpuk, sudcovia. Ruža červená. Ruža žltá. Vetrík. Vietor. Matka. Kráľovná prameňov. 7 jej synov. 4 vetríkovia. Astra.

Rekvizity: veľké zelené listy, stolík zelenou pokrývkou prikrytý, školská tabuľa zelene natretá, po stenách obrazy kvetín, ružová šatka, papier a tužka, pohárik s vodou, prášky, sieťka na motýle, kniha, steblo, 3 stoličky, trón, malý rebrík, povraz, malé truhličky, slamky, hrnčeky s kvetinami, kryštaľový krčah, plášť, pohár a malé nosítka z kvetín.

Dej: Do ríše kvetiniek prišiel raz chytať motýle jeden chlapček, ktorý, utekajúc za motýľom, zašliapol jednu kvetinku. Bol okúzlený krásou, ktorú okolo seba videl, a zaspal. Prisnilo sa mu, že bol obžalovaný za zničenie kvetinky a musel vypiť pohár s jedom, ktorý mu podal jeden zo sudcov, Rulík. Keď už umieral, uvidel svoju matku, ktorá prišla prosiť kráľovnú kvetín, aby ho zachránila. Kráľovná sa sľutovala, pokropila ho zázračnou vodou a chlapec sa zobudil k životu. Sľubuje, že bude vždy kvietky milovať, že povie ľuďom, že kvietky prichádzajú na zem, aby tešily, krášlily a obveseľovaly život ľudí a že povinnosťou ľudí je, aby kvetinky milovali, opatrovali a ich chránili a trestali každého, kto by ich ničil a hubil.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.