Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Písecký Ferd.: Šťastie

Pohádka v 4 dejstvách. Strán 66, cena Ks 5.—.

Javisko: I. a IV. chudobná izba u Jankových rodičov; II. rozprávkový les; III. záhrada Čierneho rytiera.

Osoby: Janko. Mať. Otec. Dráb. Biely zajačik. Lesný muž. Tri šípkové ruže. Tri zvončeky. Tri hríby. Muchotrávka. Biely motýľ. Modrý motýľ. Pustovník. Čierny rytier. Zlatovláska. Prvá ruža červená, druhá ruža červená, tretia a štvrtá ruža červená. Zuzka. Tomáš. Ivan, Miško, dedinskí chlapci. Gašparko. Posol. Deti. Červené ruže.

Rekvizity: stôl, lavica, remeň, palica, uzlíček s chlebom a buchtami, pec, bubon, čapica, šaty pre víly z hodv. papiera.

Dej: Janov kamarát Tomáš, musí na niekoľko rokov na vojnu a príde sa rozlúčiť. Jano, ktorý nenávidí panskú robotu, si sťažuje, ako celá dedina, ba celý svet, žije v temnej noci. Ľud robí na cudzom, zatiaľ ich vlastné polia hynú. Ľud začne spievať, príde dráb a korbáčom premení smiech v plač. Dvaja mladí ľudia sa ľúbia, naraz panská zvôľa ich roztrhne ako nemé tváre. Prídu rodičia z roboty, žiadajú Janka, aby aj on pomohol, ale Jano túži po inom šťastí pre milých rodičov. V dome sa objaví dráb a vyháňa rodičov na robotu. Udrie i palicou otca po hlave. Janko skočí na drába, zbije ho a prinúti k prísahe, že bude s rodičmi a s druhými súsedmi jednať po ľudsky. Sám sa rozlúči s rodičmi a ide do sveta, aby našiel šťastie, aby pomstil hanbu otroctva. Po dlhej ceste odpočíva v rozprávkovom lese, kde k nemu prihopká biely zajačik a ide k Jankovmu batohu. Janko podá mu buchtu, jednu z ostatných, ktoré mu matka dala na cestu. Zajačik poďakuje a sľubuje Jankovi pomoc, ktorú mu čoskoro poskytne v zápase s Lesným mužom. Potom zaspí a sníva sa mu krásny sen. Šípkové ruže, zvončeky, hríby, motýle, zajačik privedú princeznú Zlatovlásku, ktorá je zajatá u Čierneho rytiera, a ukazujú na Janka, jej osloboditeľa. Keď sa Janko zobudí, objaví sa pustovník, ktorý vezme Janka k sebe, keď sa dozvie, že ide hľadať šťastie pre rodičov a susedov, týraných vrchnosťou. Musí sa učiť, vraví mu pustovník, a až bude dosť vzdelaný, pustí ho ďalej. Po troch rokoch ide Janko do záhrady Čierneho rytiera a oslobodí Zlatovlásku. Jej otec, kráľ susednej ríše, zruší otroctvo a robotu na panskom majetku, Zlatovláska stane sa ženou princa Janka a príde s ním potešiť rodičov i dobrých susedov.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.