Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Rosol E. K.: Kto bol najmúdrejší alebo Domáce zvieratká múdrejšie ako Škrhola a Gašparko

Pohádková veselohra v 3 dejstvách. Strán 55, cena Ks 4.80.

Javisko: I. a III. na Kopanici pod Javorinou; II. v zrúcaninách hradu Vršatec.

Osoby: Šimon Tomík, gazda. Tereza, jeho manželka. Mišo a Zorka, ich deti. Škrhola a Gašparko. Šedivec, somár. Bundáš, pes. Cica, kocúr. Kiki, kohút. Ištván Balogh a Miklóš Kótya, zbojníci. Žandár.

Rekvizity: pec, skriňa, stôl a 4 stoličky, na stene kríž s obrázkami svätých, bič, povrazy, nôž, duchny, šaty, batoh, vreco, hrniec, šabľa, dievč. šatôčka, palica.

Dej: Gazda Tomík z Kopaníc chystá sa so ženou na jarmok do Myjavy, aby tam kúpil kravku. Tesne pred ich odchodom prišli Škrhola a Gašparko, ktorí idú s gazdom, ale sľubujú jeho deťom, že sa na Kopanice vrátia. Rodičia prikazujú deťom, aby zostali doma a nikoho dnu nepustili. Skoro potom počuly deti mužské hlasy, Mišo šiel otvoriť. Boli to dvaja zbojníci, ktorí vykradli byt, deti sviazali a odviedli do svojej skrýše, kde Zorka varila a Miško čistil zbrane. Do vylúpeného bytu gazdu Tomíka prišiel jeho somár Šedivec, ktorý zle dokaličil jedného zbojníka, keď kradol sliepky, ďalej kohút Kiki, ktorý zostal jediný z hydiny, pes Bundáš, ktorý bol počas návštevy zbojníkov za zajacmi, a konečne kocút Cica, ktorí sa na návrh Bundáša usnesú ísť hľadať deti. Zatiaľ sa vrátili gazda, jeho žena, Škrhola a Gašparko. Muži idú tiež so žandárom hľadať stopu zbojníkov a detí. Škrhola stretol sa so zbojníkmi v Luhačoviciach, hral sa s nimi o veľké peniaze a potom sa s nimi rozlúčil, lebo musí vraj do Trenč. Teplíc. Zbojníci ho na ceste prepadli, ale žandári Škrholom upozornení 6 z nich zabili a niekoľkých zatkli. Dvaja zbojníci, ktorí kradli u Tomíka, ušli do skrýše, zkadiaľ chceli odniesť dve vrecia dukátov, ale tam už boly Tomíkove zvieratá a pustily sa do zbojníkov, ktorí uprchli. Pes s kocúrom vyňuchali, že v jaskyni, do ktorej sa išlo z kuchyne, spia deti, zobudili ich, somár rozbil dvere a deti milo prekvapené objavily sa v kuchyni, sobrali vrecia s peniazmi, naložily na somára a ponáhľaly domov, kde už bol aj Škrhola a Gašparko so žandárom. Tento pochválil Škrholu, ale priznal, že múdrejšie boly predsa len Tomíkove zvieratká.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.