Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Matějka Frant. — Mihalovič Vil.: Marcipánová chalúpka

Rozprávka pre mládež v 3 dejstvách. Strán 43, cena Ks 4.80.

Javisko: I. izba na samote; II. a III. perníková chalúpka v lese.

Osoby: Otec. Matka. Marienka a Janíčko, ich deti. Babička, obyvateľka perníkovej chalúpky. Ozvena, Múra, Dubák, Steblo, Myška, Sluch, Mucha, Tieň, trpaslíci.

Rekvizity: polica, nádoba na kávu, hrnček na pomyje, fajka, perník a marcipán, malé lampášky, klietka pre Janíčka, výr alebo sova, drievko v klietke, snopky raždia, hruda zlata, lyžica, hrom a blesk.

Dej: Otec, chudobný robotník, chystá sa ráno do lesa, kam každý deň chodí za robotou. Aj jeho žena chce ísť do lesa pre trochu dreva. Otec sa ešte poláska s deťmi, ktoré práve vstaly, povie im rozprávku o princovi Perníkovi a odíde. Aj matka odišla, keď bola Marienke a Janíčkovi prikázala, aby sa zatvorili v byte a nikoho dnu nepustili. Po odchode rodičov dívajú sa deti oblokom do lesa a vyprávajú si o vílach, trpaslíkoch a princoch. Janíčko prosí Marienku, aby sa išla s ním do lesa podívať, Marienka vraví, že musia poslúchať rodičov, ale keď Janíčko prosí a prosí, vraj len na chvíľku, dá si povedať, a deti idú. Hneď po ich odchode nazrú do izby dvaja trpaslíci, ktorí nevidiac deti, chytro idú do lesa hľadať ich stopu. Zatiaľ Marienka a Janíčko došli až k marcipánovej chalúpke a nepoznali cestu nazpät. Ustatí ustlali si pred chalúpkou na machu, predtým však najedli sa perníka, ktorý ulámali z chalúpky. V noci ich tu zastihla babička, ktorá vzala deti do izby. Chcela ich vykŕmiť a upiecť, lebo bola presvedčená, že potom omladne. Najprv mal byť upečený Janíčko, ktorého dala pred chalúpku do klietky, nad ktorou ho strážil výr. Jedného dňa poručila Marienke, aby doniesla z lesa hodne raždia, babička zakúrila v peci a potom prišla a vyzvala Janíčka, aby si sadol na lopatu. Janíčko a Marienka boli však poučení trpaslíkmi, čo majú robiť, prosili babičku, aby im ukázala, ako si má Janíčko na lopatu sadnúť a keď sa babička obrátila, sotili ju na lopatu a šup s ňou do pece. Trpaslíci odovzdali obidve deti utrápeným rodičom, ale napomenuli ich, aby rodičov vždy poslúchali, lebo po neposlušnosti nasleduje trest.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.