Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Muray Karol: Čertík

Veselohra v 1 dejstve. Preložil I. H. Zora. Strán 16, cena Ks 2.40.

Javisko: pekne zariadená izba.

Osoby: Pani Lačoková. Janko, Elenka, jej deti. Miško, Ďurko, Katka, Marka, spolužiaci, čiže rovesníci Jankovi a Elenkine. Vychovávateľ. Slúžka. Šofér.

Rekvizity: dve školské vysvedčenia, zábavné knižky, písací stôl, písacie náčinie, dopis, vešiak, 2 čertovské kostýmy s reťazou, stôl, stoličky, šálky na kávu.

Dej: Pani Lačoková pochváli svoje deti Elenku a Janka za dobré vysvedčenia a vyzve ich, aby povedali, akú chcú odmenu. Elenka pýta si a dostane zábavné knižky, Janko chce čertovský kostým, aby vraj mohol kamarátov postrašiť. Matka sa zdráha, ale keď Janko pripomína, aby splnila svoj sľub, pošle šoféra s Jankom do mesta pre kostým. Zatiaľ prídu k Lačokovým deti zo susedstva, aby sa hraly. Príde aj Jankov vychovávateľ, ktorému matka ďakuje za výchovu, ale narieka nad roztopašnosťou Jankovou, ktorému musela kúpiť čertovský kostým. Vychovávateľ to nerád čuje, ale sľúbi, že Janka vylieči. Naraz vrazí do izby Janko v čertovskom kostýme a straší deti. Posiela ho vraj Lucifer, aby priniesol zlé deti. Keď deti kričia a jeden za druhého sa schovávajú, otvoria sa dvere a príde starý čert, ktorý hľadá svojho syna. Chytí Janka za ruku a odvádza ho preč, vraj do pekla, kde ho vykúpe v horiacej smole. Janko prosí, sníme čertovský kostým a volá matku za svedka, že nie je čertík. Čertovský oblek sníme aj starý čert a Janko vidí vychovávateľa, ktorý mu pripomína, že druhým robiť nepríjemnosti je vec ošklivá, zvlášť vtedy, keď sám strašiak je zbabelý.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.