Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Loulová-Hezká Mária: Červená Karkulka

Rozprávka v 3 dejstvách. Poslovenčil M. H. Strán 51, cena Ks 6.—.

Javisko: I. dvor pred chalupou; II. v hore; III. u starej mamy v izbe.

Osoby: Mať. Stará mať. Červená Karkulka. Kmotra. Horár. Janko, Jurko, Hanka, Marka, deti. Vlk, Bojko, Uško, Chvostík, zajace. Trpaslík. Zajace, srnky, kvety a iné lesné zvieratá.

Rekvizity: stôl, lavica, slamenička, zrno, podnos, hrnčeky, lyžičky, koláč, nôž, bábika, dve fľaše, puška, pes, košík, citróny, školské veci, posteľ, stoličky, zrkadlo, miska s múkou, chlieb, fľaštička, mydlo.

Dej: Matka pripravila dcéruške, ktorá má 10 rokov, malú hostinu a pozvala i dcéruškine kamarátky. Hovoria jej Červená Karkulka. To meno jej dala pri narodení stará mať, ktorá jej doniesla červený čepček, aby vraj dieťaťu nik neuriekol. Ešte pred príchodom detí zo školy zastavil sa u matky horár, priniesol pozdravenie od starej matky, ktorá je vraj trochu chorá. Matka vraví, že Karkulka pôjde ráno starú mať navštíviť a zve horára, aby vypil s deťmi hrnček kávy. Horár sa s deťmi hrá a spytuje sa Karkulky, či sa nebojí sama ísť do hory. Karkulka povie, že sa nebojí. V lese sa Karkulka, stretne so zajacmi a trpaslíkmi, je od nich upozornená na nebezpečného vlka, ktorý sa skutočne priblíži. Zvieratká utečú, Karkulka sa zabáva s vlkom, povie mu, kam ide a čo nesie. Vlk jej odporúča, aby starej matke natrhala jahody a sám ponáhľa ku starej matke. Táto myslí, že je to Karkulka, otvorí a zbadá vlka. Nasype mu do očú múku a uskočí do komory. Vlk sa preoblečie a ľahne do postele. Zrazu príde Karkulka, nepoznáva hlas starej matky, myslí, že je veľmi chorá a obsluhuje ju. Naraz lezie vlk s postele, aby sa zmocnil Karkulky. Oba sa naháňajú okolo stola, porážajú stoličky, Karkulke sa podarí dostať sa ku dverám komory, vkĺzne za starou matkou a obe volajú o pomoc. Na toto volanie objaví sa horár, vkročí do izby a vidí, že oblokom prchá vlk. Vezme chytro pušku, namieri a vlka zastrelí. Príde i Karkulkina mať a všetky ďakujú horárovi, že zachránil Karkulku.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.