Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Sedláček Václav: Neviditeľný Jurko

Veselohra pre mládež v 4 dejstvách. Poslovenčil Frant. Príborský. Strán 64. cena Ks 6.—.

Javisko: I. les; II. a IV. kráľovská sieň; III. zámocká hrobka.

Osoby: Kráľ Anofrius. Princezná Izaura. Princ Vojmír. Vlkoš, dvorný maršál. Ifram, Mrkoš, Krivoš, Sobík, Borík, rytieri pri dvore. Jurko, chudobný šuhaj, idúci svetom. Starenka-Víla. Víly. Rytieri. Dvorania. Pážatá. Strážcovia.

Rekvizity: uzlík, závoj, čiapka, kufrík, motyka, lopata, truhlička, klenoty, stôl, stolica, košík, fľaše vína, poháre, 4 meče, palica, 3 metly, povraz, korbáč, 2 šable, 2 pušky, niekoľko nožov.

Dej: Jurko, syn chudobnej matky, bol chlapec dobrého srdca a preto sa vybral do sveta za šťastím, aby polepšil mamičke. Dostal sa do služby k jednej starenke a pracoval u nej poctive tri roky. Potom sa vracal domov. Starenka ho lesom vyprevádzala a cestou sa mu doznala, že je jeho krstnou matkou. Keď ho vraj chudobný otec niesol do kostola, nariekal pred kostolom, že mu nik nechce ísť za kmotra a tu sa mu starenka ponúkla, že ponesie sama synčeka ku krstu. Jurko mal radosť, že našiel krstnú matku a chcel u nej ďalej slúžiť. Ale starenka odmietla, poslala ho domov a za odmenu dala mu čiapku. Keď si túto čiapku dá na hlavu, stane sa neviditeľným, a čiapka mu prinesie i jeho mamičke šťastie. Vtom sa starenka premenila v kráľovnú víl, okolo nej bolo mnoho víl, ktoré blahoželaly Jurkovi a prikázaly mu, aby čiapku upotrebil len k dobrému alebo pri trestaní zla. Keď Jurko zostal sám, skúšal čiapku, či mu nie je malá. Tu vrazili do neho dvaja rytieri, ktorí niesli truhličku. Nevideli Jurka, lebo mal na hlave kúzelnú čiapku a stal sa neviditeľným. Z ich reči poznal, že sú to rytieri Ifram a Vlkoš z kráľovského hradu, ktorí ukradli kráľovskú korunu a berlu a zakopali ju potom, v lese. Urobili to preto, aby vyvolali vzburu proti kráľovi a aby Vlkoš stal sa jeho nástupcom. Z krádeže klenotov obvinili princa Vojmíra, lebo kráľovská princezná Izaura odmietla Vlkoša a stala sa snúbenkou Vojmírovou, ktorému kráľ chcel odovzdať aj trón. Jurko pomocou čiapky ľahko sa dostal na hrad, kde vypočul spiklencov, ktorí sa dohodli obviniť Vojmíra i z toho, že je v službách zlého ducha, strašiaceho v poslednej dobe v hrade, a boli odhodlaní, ak by sa spiknutie nepodarilo, otroviť aj kráľa. O tom všetkom podal Jurko zprávu nevinne obvinenému Vojmírovi, ako jeho neviditeľný dobrý duch, a prekazil všetky nástrahy spiklencov. Ich zločiny vyšly najavo, a boli uväznení. Vojmír dostal za manželku Izauru a stal sa kráľom. Jurko bol bohato odmenený a presťahoval sa i s mamičkou na hrad. Tak pomocou kúzelnej čiapky, ktorú mu darovala dobrá víla, jeho krstná matka, našiel šťastie, ktoré hľadal.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.