Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Baldessari-Plumlovská: Záhrada sudičiek

Bájka v 5 obrazoch. Strán 60, cena Ks 4.80.

Javisko: I. záhrada; II. les; III. záhrada sudíc; IV. chatrč čarodejnice; V. kráľovská sieň.

Osoby: Kráľ, Miloš, Zorka, jeho deti, Dlhoš, starý rybár, Svatava, jeho žena, Čarodejnica, Víla, Sudice, Dvoranín, hadač, družina kráľova, duchovia, okrídlení bôžkovia, ľud.

Rekvizity: dlhý nôž, tácňa, šálka, lavička, kocúr, klbko, palička, stolík s ovocím, zlaté šálky, zlaté jablko, chlieb, tácňa s liekom, kniha, nôž.

Kroje: občianske a rozprávkové.

Dej: Starý Dlhoš, rybár, smutne sedel v záhrade. Prešiel rok a jeho „syn“ Miloš sa nevracal. Nôž, ktorý Miloš pred odchodom vrazil do stromu, už celkom zhrdzavel a to bolo znakom, že Miloš nežije. Túto smutnú domnienku sdelil Dlhoš svojej manželke. Počula to aj Zorka, sestra Milošova. Tá sa rozhodla Miloša ísť do sveta hľadať. Vtom došiel do Dlhošovej chaty kráľ. Bol unavený a smädný po poľovke — prosil Dlhoša o pohárik vody. Kráľ vidiac Zorku, zarazil sa. Poznal v nej svoju stratenú dcéru. A skutočne: Dlhoš objasnil kráľovi toto tajomstvo. Zorku našiel v plávajúcom koši na mori a pred rokom takpodobne i svojho „syna“ Miloša. Vzal si ich teda za vlastných, a statočne deti vychovával.

Kráľ bol veľmi natešený. Už roky trpel za svoje hriechy, lebo nevinne dal zahubiť svoju manželku, matku Zorkinu. Preto teraz s radosťou odviedol si Zorku domov.

Ale Zorke zjavila sa víla, strážkyňa Milošova, ktorá jej prezradila, že Miloš žije v záhrade sudičiek a spí pod stromom šťastia. Len Zorka ho môže oslobodiť. Išla preto Zorka hľadať Miloša. Dlho blúdila svetom, až došla do chatrče čarodejnice, ktorá jej poradila, ako Miloša vyslobodiť. Klbko, ktoré čarodejnica dala Zorke, zaviedlo ju do záhrady sudičiek. Tam našla spiaceho Miloša, ktorého s veľkým sebažertvovaním vyslobodila.

Vracajúc sa s Milošom radostne domov, zastavila sa aj u čarodejnice. Tá ukradla im zlaté jablko so stromu šťastia, ale dobrá víla zase im pomohla k jabĺčku. Vtedy už starý kráľ umieral, nemôžuc sa dočkať návratu svojich detí.

V poslednom okamihu došiel Miloš so Zorkou na zámok. Šťava zo zlatého jablka stačila, aby kráľ ožil a tešil sa s celým svojím národom z návratu svojich zázračne zachránených detí.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.