Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Porod Ján: Za matkou

Detská hra v 3 dejstvách s tancom a so spevami. Spevy s autorom upravil Lad. Szántó. Strán 68, cena Ks 4.80.

Javisko: I. v lese u vatry skautského tábora; II. v inom lese, so skalami, blízo morského oka; III. v izbe Kráľovnej rusaliek.

Osoby: Vlk, vodca skautov. 1. skaut. Líška, Rys, Jeleň, Havran, skauti. Matka. Janko a Katka, jej deti. Vodník. Kráľovná rusaliek. 3 rusalky. Nočný motýľ. 3 bludičky. Druhí skauti. Druhé rusalky. Druhé bludičky.

Rekvizity: táborový oheň skautov na javisku, chlieb a syr, kotol s čajom, hrnček, červené žiarovky, lampášky, povraz.

Dej: Do skautského tábora prídu raz v podvečer Janko a Katka. Sú ubiedení, ustatí a vyprávajú, že sú siroty. Otca, ktorý bol murárom, zabilo pred 4 rokmi na stavbe, matka sa trápila a ochorela. Raz bola s deťmi pri jazere, matka zašla ďalej na vodu, pod ktorou sa odrazu stratila. Len ešte rukami na nich zakývala a viac už ju nevideli. Skauti myslia, že sa utopila, Janko a Katka však hovoria, že je v ríši kráľovnej rusaliek, že ju pôjdu hľadať a prosia skautov, aby im pomohli. Skauti pomoc sľubujú na ráno, teraz ide všetko spať a aj Janko a Katka uľahnú pri táborovom ohni, kde zaspia. O 12. hodine prídu rusalky, bludičky, nočné motýle, ktoré zobudia siroty a sľubujú, že ich zavedú ku kráľovnej rusaliek a k mamičke. Skauti ošmeknú vodníka, sviažu ho a chcú ho osušiť na peci, keď však sľúbi, že sa za siroty u kráľovnej rusaliek prihovorí, pustia ho. Vodník skutočne sľub splní, kráľovná dá zavolať mamičku, ale upozorní, že tu v ríši vodnej každý stratí pamäť a že ich matka nepozná. Deti tomu neveria, spievajú pieseň „Osiralo dieťa“, objaví sa matka, otvorí náruč, objíma radostne svoje deti, s ktorými odchádza z vodnej ríše.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.