Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Porod Ján: Jánošík

Detská hra zo života slovenského ľudu v 4 dejstvách. Strán 59, cena Ks 4.80.

Javisko: I. chudobná izba, II. väzenie, III. hora; IV. krčma.

Osoby: otec Jánošíkov, 1., 2. sused, Susedka, Anka, Jánošík, 6 hajdúchov, Magnát, Ilčík, zbojník, 10 druhých hôrnych chlapcov, kráľovná víl, kráľ piadimužíkov, dvaja študenti, správca zámku, žena správcu, krčmárka, veliteľ vojska, dvaja vojaci, víly a piadimužíci.

Rekvizity: lavica, krčah, modré, zelené a červené svetlo, vatra, pištoľ, výzbroj zbojníkov, pohár.

Kroje: zbojnícke, hajdušské, šľachtické a sedliacke.

Dej: V chudobnej izbe Jánošíkovcov sedí starý Jánošík s viacerými susedmi. Rozprávali sa o Jánošíkovej nebohej žene. Ako sa tak rozprávajú, vkročí do izby Jurko, syn Jánošíkov. Bol veľmi rozhorčený, keď sa dozvedel, že jeho matka zomrela na panskej robote. Spomínali práve krivdu pánov na poddaných, keď vtom prišli dvaja hajdúsi, volajúc ich na panské. Starý Jánošík prosil, aby mohli na druhý deň zostať doma, lebo by chcel pochovať svoju ženu. Hajdúsi sa vyhrážali derešom, až napokon ich Jurko Jánošík vyhodil von. Ochvíľu prišli však i s magnátom, ktorý dal obidvoch Jánošíkovcov poviazať a zaviesť do zámku na dereš. Starý Jánošík dereš nevydržal a zomrel, kým mladý Jánošík bol po bitke hodený do väzenia. Tam sa mu zjavila víla, ktorá mu darovala opasok a valašku. Týmto sa stal Jánošík nepremožiteľným, ale potiaľ, dokiaľ nezabil človeka.

Po prepustení z väzenia stal sa Jánošík kapitánom hôrnych chlapcov. Viedli v hore veselý život. Bohatých zbíjali a chudobným dávali. Každý takýto lup oslávili v krčme. Tak i teraz. Sedeli v krčme a zabávali sa, keď pribehla Anka so zprávou, že sa blížia hajdúsi a vojsko. Zradila ich stará krčmárka. Jánošík rozhorčený pristúpil k nej, vytiahol pištol a strelil do nej.

Vtom už tu boli tiež vojaci. Vrhli sa na Jánošíka, nemohli ho však zdolať. Až keď mu stará krčmárka podtrhla nohy, potom ho poviazali a odviezli. Tak zmocnili sa páni Jánošíka.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.