Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Šálek Štefan: Sen sirôt československého legionára

Divadelná hra so spevami v 3 dejstvách. Strán 51, cena Ks 6.—.

Javisko: na úpätí lesnatého kraja.

Osoby: Andrejko, drotárik, Anička, jeho sestra, siroty po popravenom legionárovi. Duch ich otca, duch ich matky. Paľko, pastierik, Paľkov strýčko, ruský legionár. Učiteľ. Jožko, Imriško, Jurko, Vincko, Marienka, Julka, Žofka a Zuzka, žiaci a žiačky. Kráľ piadimužíkov. Asi 6 piadimužíkov. Asi 6 víl. Anjeli, chlapci.

Rekvizity: papierové čiapky, drevené šable, niekoľko záb. kníh, vrecová kapsa, palica, rožtek, truhlička s drotárskym náradím, kríž pri ceste, piano, harmónium alebo iný hud. nástroj, biblia, prút, nosítka, dve legionárske rovnošaty, tŕňová koruna na bielom vankúšku, lemovanom národnou stuhou.

Dej: Na úpätí lesnatého kraja hrajú sa deti a s radosťou vítajú pastierika Paľka, ktorý rád číta knihy a vie povedať rozprávky. Dnes musí Paľko deťom vyprávať o oteckovi malého drotárika Andrejka, ktorý sa práve chystá do sveta. Otec drotárikov išiel s Paľkovým strýkom hneď na počiatku svetovej vojny na front, obidva boli dobrí Slováci a išli s nadšením bojovať za vlasť. Pokúsili sa prebehnúť k Rusom, Paľkovmu strýkovi sa to podarilo, ale Andrejkovho otecka zatkli a obesili. Matka Andrejkova zo žiaľu skoro potom zomrela. Teraz sa ujal Andrejka a jeho sestričky Aničky miestny učiteľ, ktorý písal príbuznému malého Andrejka do Ameriky, aby sa ujal sirôt. Odpoveď však nedošla a preto sa chystá Andrejko do sveta, aby si zarobil nejaký groš na školské vzdelanie. Andrejko prišiel so sestričkou, rozlúčil sa s kamarátmi a vydal sa na cestu. V lese zastali u kríža, kde sa tiež pri začiatku vojny zastavil ich otec s matkou. Tu oba zaspali. Zdalo sa im, že videli otca a mamičku a že im kráľ piadimužíkov hlásil, že ich otec zomrel hrdinskou smrťou za vlasť, začo jeho duša s dušami padlých legionárov a s dušičkou drahej mamičky požívajú slávu nebeskú. Keď sa deti zobudili, stál pri nich legionár. Bol to pastierikov strýko, ktorý sa vracal domov a sľúbil ujať sa sirôt. Vtom prišiel ku krížu pastierik Paľko a pán učiteľ. Hľadali drotárika, lebo po ich odchode doniesol listár poukázku s peniazmi z Ameriky. Deti u kríža sľubujú, že sa budú vzdelávať, že budú svoju vlasť vždy chrániť od nepriateľských útokov a že jej zostanú vernými až do svojej smrti.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.