Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Baldessari — Plumlovská: Stará mať v kaštieli (Babička v zámku)

Obrázok z „Babičky“ od Boženy Nemcovej pre ochotnícke javiská. Poslovenčil Fraňo Mojto. Strán 34, cena Ks 4.80.

Javisko: nádherná izba v zámku.

Osoby: Kňažná. Komtesa Hortensia. Babička. Borka, Janko, Vilko, Adelka, jej vnúčatá. Leopold, sluha.

Rekvizity: stôl, krb, stoličky, kreslá, po stenách väčšie a menšie podobizne, koberce, váza s kytkou jahôd, košík s cukríkmi, biela šatka, vreckovka, kytka ruží, dopisy, dolár, ovocie, pečivo, trúbka, koník a iné hračky, plachetka.

Dej: Kňažná stretla sa raz pri hrade Riesenburku s babičkou Boženy Nemcovej. Obľúbila si ju pre jej ráznu, milú a prostoduchú povahu a pozvala ju i s vnúčatmi do kaštieľa. Babička prišla a bola veľmi láskave uvítaná kňažnou i komtesou Hortensiou. Táto si vzala deti do svojej komnaty, ukázala im obrazy, povodila ich po zámku a každému dala nejakú hračku. Babička zatiaľ vyprávala kňažnej o svojom trpkom živote, o manželovi, ktorý zomrel v službách kráľa Fridricha a zmienila sa aj o schôdzke s cisárom Jozefom, od ktorého dostala jeden dolár. Má ho stále na stužke na krku uviazaný. Babička vedela tak roztomile rozprávať, že kňažná ju požiadala, aby zprávu o stretnutí s cisárom Jozefom ponechala, až sa vráti komtesa. A tomu sa najviac tešily vnúčatá, lebo vedely rozprávku o schôdzke s cisárom už skoro nazpamäť. Kňažná dala priniesť pečivo, cukríky, babička začala vyprávať, deti jej výdatne pomáhaly a rozprávku aj dokončily. Bolo to naozaj ako čítanie rozprávky z knižky. Kňažná i komtesa vďačne a zbožne počúvaly, obdarovaly vnúčatá a odprevadily babičku s pozvaním, aby prišla zasa, so slovami: Šťastná to žena!
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.