Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Prucha Jaroslav: Kocúrkovskí mudrlanti

Detská veselohra v 4 dejstvách so spevami. Strán 96, cena Ks 6.—.

Javisko: prostred dediny (rynok) obce Kocúrkova. V pozadí chalupy, po stranách ploty, za nimi stromy. Uprostred košatý strom, pod ním lavička.

Osoby: Matejka, starosta Kocúrkova. Šidlo, Plechlo, Cibuľka, Hapšuda, Komárik, Cicvárik, susedia obce Kocúrkova. Ondráš, strážnik. Matejková, Hapšudová, Gašparko. Kubica, furták. Ferko. l., 2., 3., 4., 5., 6. a 7. susedka. Niekoľko chlapcov-skautov. Susedia a susedky.

Rekvizity: tabuľa s nápisom „Kocúrkovo“, znak vypínajúci sa somárik so zeleným vencom okolo hrdla, dlhá lavica, stoličky, žiadosť, husie krídlo, lampáš, roh, píka, čižmy, veľká búda s otvorom hore, bubon, krčah, peceň chleba, škatuľka s práškom, hlásna trúba, amplion, gramofón.

Dej: V Kocúrkove je pred zasadnutím obecnej rady, ktoré sa koná na ulici pred domom starostovým. Ešte pred schôdzou usnesú sa kocúrkovské susedky podať žiadosť na obecnú radu, aby dala v obci zriadiť rádio. Hlavným bodom programu je obsadenie miesta hlásnika, za ktorého sa hlási miestny občan Hapšuda a nedávny prisťahovalec Cicvárek. Susedi sú za Hapšudu, ale boja sa Cicvárka, znalého paragrafov a preto rozhodnú sa urobiť skúšku: prvú noc bude strážiť Cicvárik, druhú Hapšuda. Kto obstojí, komu sa nič nestratí alebo ak zistí páchateľa, bude prijatý. I supliku žien o rádio susedia vybavili. Prišiel do schôdze neznámy muž, strojník Kubica, ktorý sa zaviazal do 5 dní rádio zhotoviť. Kládol si však podmienku: zálohu tisíc korún, potom vraj nakreslí plány a telegraficky objedná súčiastky a rádio zhotoví. Starosta zavolá si večer Hapšudu a sverí mu, že dá pred bachtársku búdku svoje nové čižmy, ktoré musí Hapšuda sobrať a ukryť do debny v svojej stodole. Okrem toho dohodne so správcom píly, že si môže z lesa odviezť dva metre dreva. To všetko počuje Cicvárik, odbaví si stráženie a ide aj druhú noc tajne pozorovať Hapšudu. Stretne sa s Gašparkom a v dohode s ním uspí prachami Hapšudu a tohoto potom Gašparkova chasa i s búdou odnesie do lesa. Cicvárik pristihne aj strojníka Kubicu, ktorý nechal plány s rádiom a chce ujsť aj s tisíckou. Na druhý deň je voľba hlásnika. Síde sa celá obec, starosta odporúča Hapšudu, pretože za jeho služby sa nič nestratilo, ale Hapšudu niet. Donesú ho v búdke spiaceho a Cicvárik prekvapeným občanom a susedkám vyzradí, ako to bolo s čižmami, s obecným drevom, s konštruktérom rádia a obecnou tisíckou, ktorú zachránil a odovzdal starostovi. Cicvárik zvíťazí a Gašparko prisľúbi i bez zálohy obstarať pre obec rádio.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.