Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Kintzler-Scholtzová Ines: Luther

Činohra pre mládež v 4 výjavoch s 5 živými obrazmi. Poslovenčil Milovník mládeže. Strán 54, cena Ks 4.—.

Javisko: izba so starobylým nábytkom.

Osoby: Iduna, Margaréta, pani Kottová, Martin Luther, Anton Grund, D. Burghardt, Ján Renecke, Maxmilian Solms, Robert Salzmann, Andrej Morgenstern, chóristi. Katarína Bóra, manželka Lutherova, Janko, Iduna, Martin, Pavel, Margaréta, Lutherove deti.

Rekvizity: starobylý nábytok, lenoška so stolíkom, lampa s temným tienidlom, písací stôl s kalamárom, biblia, popísané listy, na okne záclone.

Dej: Vo veľkej dvorane má Iduna predniesť slávnostnú reč k pocte Martina Luthera, ktorý práve pred štyristo rokmi stál na ríšskom sneme vo Wormsi, kde hrdinsky a radostne vyznal pred cisárom a celou ríšou svoju vieru. Ešte pozde večer recituje si doma v izbe túto reč, po nej zaspí a zdá sa jej sen o Lutherovi, celom jeho živote od detstva, kedy ho ako študenta prijala pani Kottová, vidí ho pri úteku z Ríma ako mnícha, potom ako nadšeného kazateľa, ktorý nebojácne a istou rukou pribíja 95 výpovedí na dvere chrámu wittenberského a konečne ako šťastlivého otca rodiny. Celý tento sen odohráva sa na scéne a je sprevádzaný živými obrazmi. I. živý obraz predstavuje, ako mních Luther v prítomnosti univerzitných poslucháčov spáli pápežskú bullu, v II. obraze vidíme Luthera na ríšskom sneme vo Wormsi v prítomnosti kardinálov, biskupov a Karola V., v III. obraze vystúpi žena, ktorá pokúša Luthera, IV. živý obraz predstavuje Detský ráj v kruhu rodiny a konečne V. obraz naznačuje víťazstvo reformácie. Anjel ho oznamuje slovami: Duch reformácie Bibliou, kalichom a jednoduchým krížom Krista premôže neveru a bludné učenie, hlásajúce na večné veky veľkosť Lutherovho diela a víťazstvo reformácie.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.