Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Matějka František — Funk Rud. F.: Do neba

Detská divadelná hra v 3 dejstvách. Strán 53, cena Ks 4.80.

Javisko: I. izba; II. divoká krajina; III. komnata na zámku.

Osoby: Knieža. Princezná. Gazda, dedinský rychtár. Gazdiná, jeho žena. Matej. Dievka, susedka. Láska. Zloba, Nečas. Sužovanie. Starenka. Víla. Nemoc. Chlapček. Prvý, druhý, tretí sused. Nebešťania, víly, príšery, sluhovia a ľud.

Rekvizity: palica, barla, prútik, chlieb a kúštik syra, nádoba.

Kroje: občianske a rozprávkové.

Dej: V krajine, kde vládlo dobré knieža, nebolo šťastia. Ľud bol nespokojný, závistlivý i lenivý. Zlo vládlo nad celou krajinou a dobré knieža bolo už celé zúfalé. Toto ťažké položenie zbadal i Matej, dobrý sluha dedinského rychtára. Tento si zaumienil dostať sa do neba a odtiaľ doniesť celej krajine trochu šťastia a spokojnosti.

Ale do neba viedla cesta tŕnistá. Túto cestu ešte zhoršovala čarodejnica Zloba, ktorá najprv sľubmi a láskavosťou chcela odhovoriť Mateja od jeho úmyslu. Keď sa jej to nezdarilo, robila Matejovi na ceste do neba tie najväčšie prekážky. Všetky príšery a nepohody poslala proti nemu, ale odhodlaný Matej predsa sa dostal až k samému nebu. Tam však klesol únavou a hladom.

Pomohla mu starenka — duch jeho nebohej matky. Matejovi došiel v ústrety zástup nebešťanov a kráľovná Láska odovzdala mu pohár živej vody. Kto napije sa tejto vody, nepozná nešťastia, zloby a utrpenia.

Šťastlivý Matej ponáhľal s pohárom vody domov. Ľud ho nadšene vítal. Netrpezlive ho čakalo knieža i princezná, ktorá zatiaľ žiaľom ochorela. Kvapka živej vody ju uzdravila. V celej krajine nastala spokojnosť, veselosť i radosť zo života.

Z vďačnosti knieža dalo princeznú Matejovi za manželku a Matej svojej krajine šťastlive panoval.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.