Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Prucha Jaroslav: O matke vlasti

Pohádková detská hra so spevmi a tancom v 3 dejstvách s prologom. Poslovenčil Ján Kvietok. Strán 84, cena Ks 6.—.

Javisko: I. na hrade matky Vlasti; II. v čarovnej záhrade vládcu Prírody; III. v pustom lese.

Osoby: Matka Vlasť. Dobromila, Žitomír, Horymír, Premysel, Mečislav, Jurko, jej deti. Florián Bavlnka. Čarodej Černomor. Ľahkomyseľ, Klebeta, Klebietka, Závisť, jeho pomocníci. Víla Pohádka. Víla Láska. Vládca prírody. Vesna. Kráľovná Leta. Jeseň. Vetierok. Hmla. Hmlička. Včelka Bzučilka. Vesnin šašo. I. Stokráska. II. Stokráska. Vánok. Kvetinky. Tanečnice.

Rekvizity: ozdobný kvetník s bujnou kvetinou fantastických listov, palica, meč, batoh, čutora s vínom, poháriky, píšťalka, kreslá, prútik, žezlo, ratolesť s bielym a červeným kvetom, na ratolesti modrá stužka, korunka z bielych, červených a modrých kvetov, malá krabica.

Dej: Ušľachtilá rozprávka, ktorá nie je alegoriou oslobodenia minulého, ale je výchovnou alegoriou pre prítomnosť a budúcnosť. Cieľom hry je ukázať a presvedčiť každého, že najväčšími nepriateľmi národa sú: ľahkomyseľnosť, ochotné prijímanie pomlúv, závisť, sebectvo a nesvornosť. Pritom posvätný úkol majú aj naše ženy, ktoré majú zošľachťovať duše mužov, tak, ako to robila v tejto rozprávke Dobromila s nesvornými bratmi. A pamätať, že v nebezpečí nepomôžu nám ani osud, ani nadprirodzená moc, ani cudzie mocnosti. Len vlastnou svornosťou a láskou premôžeme každé nebezpečie, lebo zo svornosti a lásky pochádza sila. Potom i cudzina postaví sa nám v obdive a priateľstve k boku.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.