Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Vlček Jaroslav: Tomáš bude prezidentom

Divadelná hra pre mládež v 3 dejstvách s premenou a so spevami. Strán 43, cena Ks 4.80.

Javisko: I. malé priestranstvo v hore; II. v chyži Ježibabinej; premena: lúka v horách, plná kvetov; III. kráľovská izba.

Osoby: Tomáš, sirota. Gazda. Milan. Maliar. Ivan. Milko. Ferko, Karol, Jožko, pastierici. Čert. Ježibaba. Kvety v hore na lúke: Mak, Zvonček, Fialka, Konvalinka, Ruža, Kopretína, Jahodník, Malina, Sedmikráska. Hríb. Princezná. Kráľ. I. minister. II. minister a minister vojska. Starec. Štyria strážnici. Lekár, Dvaja radcovia. Duch predkov. Sluha.

Rekvizity: kniha, jedlička, truhla, lavica, rôzne nádoby, byliny, čierny kocúr, miska s polievkou, píšťalka, vidly, kropienka so svätenou vodou, meč, nosítka z čerstvých konárov, krčah vody, trón.

Dej: Dobrý chlapec Tomáš je sirota. Slúži u bohatého, ale bezcitného gazdu. Rozľútostený nad krivdami, ktoré musí znášať, umienil si, že pôjde hľadať chlieb inde, preč do sveta a hoci sám je ešte slabý, chce od seba ešte slabším pomáhať, lebo vie, čo je to trpieť. Po mnohých skúsenostiach dostane sa do služby ku ľstivej Ježibabe. Predtým však poznal v ňom starček — kráľ hôr — statočného chlapca, dal mu svoju zázračnú píšťalku a lesné kvety na pomoc. Tomáš premôže zlo Ježibabino, oslobodí princeznú Slávku a v rozhovore so starým kráľom presvedčí tohoto, že keď chce svojmu ľudu pomôcť, má mu dať lepšiu ústavu. Pri šťastlivom prekonávaní zla pomáha mu zavše viera v rozum, pravdu a čisté svedomie.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.