Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Kovalčík Oldrich: Tri groše

Poučná divadelná hra v 4 dejstvách. Strán 64, cena Ks 4.80.

Javisko: I. v lese na hradskej; II. kráľovský sál. III. ako I.; IV. ako II.

Osoby: kráľ, prokurátor kráľ. hradu, minister vnútra, minister zahraničia, minister zbrane, hlavné páža, 1., 2., 3. páža, Vašek, dvorný blázon, 1., 2. zbrojnoš, zástavník, Matúš Belák, chudobný muž, Starec.

Rekvizity: hromada hliny, kameň-hranečník, motyka, lopata, tanistra, krčah, meštok s dukátmi, 2 halapartne, kráľ. koruna, žezlo, zlaté jablko,

Kroje: občianske, salónne.

Dej; Matúš Belák bol statočný, pracovitý človek. Roky a roky pracoval na hradskej, denne za tri groše. A bol spokojný. Raz zastavil sa pri ňom sám kráľ a vidiac jeho usilovnosť a statočnosť, odmenil ho meštekom dukátov. Kráľ bol veľmi prekvapený, keď sa od Matúša dopočul, že za túto úmornú robotu dostáva len tri groše denného platu a z toho že ešte jeden groš spláca, jeden požičiava a len jeden pre seba potrebuje. Tomuto kráľ nerozumel. Matúš mu teda vysvetlil: má pri sebe starého otca: tomu teda spláca; má syna: tomu požičiava a ten tretí groš sám na seba minie. A pritom je spokojný. Nie tak ako kráľovi ministri, ktorí stále nové a nové zvýšenie platov žiadajú. Veľmi sa preto kráľ nahneval na ministrov.

Kráľ sprisahal Matúša, že nikomu nesmie prezradiť jeho rozhovor s ním. Ani zlatom sa nesmie dať sviesť. Ináč bude o hlavu kratší.

Vrátiac sa kráľ domov, povolal k sebe ministrov. Tí práve chystali sa žiadať zasa zvýšenie platov. Ich žiadosť kráľ odmietol. Zato však im oznámil, že pozná v svojom kráľovstve človeka, ktorý za ťažkú robotu má tri groše platu a z toho ešte groš spláca a groš požičiava. Do troch týždňov uložil kráľ ministrom nájsť toho človeka a vysvetliť túto záhadu. Ináč pozbaví všetkých ich hodností.

Ministri behali po krajine, až prišli k Matúšovi. Preboha ho prosili, aby sa nad nimi smiloval. Zlato mu ponúkali. Ale Matúš prezradiť nechcel. Ale potom predsa prezradil: pred obrazom kráľa. Keď kráľ zavolal ministrov, ako aj Matúša, bol prekvapený múdrosťou Matúšovou. Na miesto popravy — vymenoval ho svojím najvyšším radcom.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.