Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Eliáš Frant.: Princezna Kvetoslávka

Pohádka v 5 dejstvách so spevmi a tancami. Poslovenčil Lad. Príborský. Strán 52, cena Ks 6.—.

Javisko: I. v krčme; II. v lese; III. v záhrade hostinca; IV. pred šarkanovou jaskyňou; V. na balkóne.

Osoby: Otec, hostinský. Matka. Fero, Ďuro, Janík, synovia. Kráľ smutnej krajiny. Princezná Kvetoslávka. Starenka (Kráľovna Lesana). Gašparko, jej sluha. Krčmár. Spevák. 3 susedia. Šarkan. Hlásateľ. Susedia, chlapci a dievčatá, muzikanti, hostia, ľud, víly lesné a víly stromov.

Rekvizity: pec, stoly, stoličky, lavica, gitara, koláč, trúbka, kosti, rytierske brnenie, meč, niekoľko bielomodročervených zástav.

Dej: Traja synovia hostinského, Fero, Ďuro a Janík majú rozličnú povahu. Fero sa rád vystatuje, že pochodil mnohé krajiny, Ďuro si namýšľa, že je najmúdrejší, Janík bol tichý, ale každý ho považoval za hlúpeho pecivála. V tej dobe zjavil sa v krajine šarkan a márnil krásne devy. Práve si žiadal aj kráľovskú princeznu. Kráľ dal vyhlásiť, že tomu, kto oslobodí krajinu od obludy, dá princeznu a celé kráľovstvo. Vyhlášku počuli i traja synovia hostinského a vydali sa na cestu zničiť šarkana. Fero sa predstavil kráľovi ako princ a Ďuro ako jeho pobočník. Kráľ ich podvod nezbadal. Janík cestoval sám. V lese kŕmil vtáčkov chlebíkom a posledným kúskom chleba nasýtil aj chudobnú starenu, ktorá v lese zablúdila. Starena bola vlastne kráľovna Lesana. Janík jej povedal, kam ide. Starena povzbudila Janíka k odvahe, urobila ho rytierom a dala mu sluhu Gašparka za panoša. Janík sa dal do boja a v poslednej chvíľke, keď už princeznú priviedli k šarkanovej jaskyni, šarkana zabil a princeznú oslobodil. Janíkovi bratia oklamali kráľa, že vraj princeznú oslobodil Fero. Princezná však verila, že podvod vyjde najavo. Keď sa už konaly prípravy na svadbu, vysvitlo, že hrdinom je Janko. Jeho bratia od hanby a v obave pred trestom ušli. Janík dostal princeznú a stal sa kráľom. Ľud ho vítal a oslavoval ako svojho osloboditeľa.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.