Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Christinová Zdenka: Potrestaná princka

Dramatický žart v 4 dejstvách podľa slovenskej báje z V. Hontu a z Gemera. Strán 40, cena Ks 2.70.

Javisko: I. kráľovská záhrada; II. princeznina ložnica, III. pred bačovou chalupou v hore; IV. kráľovská izba.

Osoby: Kráľ. Princ. Princka. I. minister. Trpaslík. Šašo. Vojak I. Vojak II. Bačová. Chlapček. Dievčence. Pasák. Ženička I. Princka II. Dievka. Slúžka. Ženička II. Sluha, Rab. Slepec. Trpaslíci. Vojaci. Lesné žienky.

Rekvizity: gitara, mešec s mincami, píšťalka, panský opasok, koš s fígami, peceň chleba, syr, pohár s vínom, dva poháriky, krčah na vodu, lavička.

Dej: Ku kráľovi príde na vohľady princ zo súsednej ríše. Pri pohostení ukáže princeznej mešec, z ktorého, keď s ním zatrasie, padajú dukáty. Ďalej píšťalku, na ktorú môže len raz zapískať a ihneď sa u neho objaví nespočetné vojsko. Konečne má opasok, ktorý mu umožní, keď len povie slovo, zaletieť, kam chce. Princezná jedovatým práškom uspí princa, zmocní sa jeho mešca a píšťalky, načo rozkáže vyhnať princa z paláca. Zabudla však na opasok a preto radí kráľovi, aby vytrhol s vojskom proti princovi a zmocnil sa jeho opasku. Keď sa otec zdráha, prevlečie sa sama do mužských šiat a vraví, že bude sama na čele vojska, ktoré si privolá píšťalkou. V noci pred výpravou objaví sa pri jej posteli princ a žiada mešec a píšťalku. Princezná za pomoci vojakov zmocní sa i princovho opasku a pošle ženícha do žalára, ktorý má byť podľa rozkazu kráľa popravený. Deň pred popravou oslobodí ho vojak, ktorý voľakedy slúžil u jeho otca. Princ odíde do hory a tam pri priepasti upozorní ho bačov chlapček na zázračné fígy. Princ jednu zje, ale hneď potom mu narastie dlhý nos. Celý zúfalý sadne si pri studienke, napije sa vody a nos mu odpadne. Od babky, ktorá sbiera v lese huby, kúpi za dukát koš, natrhá do neho figy, od bačovej vypožičia si za dukát staré bačove šaty a ide znovu k studienke, aby si nabral do krčaha zázračnej vody. Tu stretne sa s vílami a ich láskavou princkou, ktorá si prišla pre trocha vody pre chorľavého otca. Potom odobral sa na kráľovský dvor ako bača, kde predal za 5 dukátov koš fíg. Kráľovná, princezná a komorná objavily sa po svačine pred kráľom so strašlive dlhými nosami. Nešťastný kráľ povolal chýrnych lekárov, ale ich pomoc bola márna. Raz prišiel mladý lekár (bol to princ) a sľúbil, že všetkých uzdraví. Dal zjesť jednu fígu sluhovi, ktorému narástol dlhý noc. Ponúkol mu trochu vody a nos mu ihneď odpadol. Potom vyliečil komornú, ktorú najprv vyšľahal korbáčom, tým istým spôsobom uzdravil kráľovnú, ale princeznej, ktorá mu musela vrátiť mešec, píšťalku i opasok, ponechal na večné časy dlhý nos.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.