Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Detské hry pre každú príležitosť

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Peter Páleník.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov


 

Mácha Jaroslav: Skauti na Orave

Hra o deťoch a pre deti v 4 dejstvách s piesňami a nápevami ľudových piesní. Poslovenčil Lad. Príborský. Strán 64, cena Ks 6.—.

Javisko: jednotná dekorácia pre všetky dejstvá: rúbanisko v lese s jedným alebo viac stromami uprostred a s časťou drevenej chalúpky v pozadí vpravo.

Osoby: Jurko Fiala, syn statkára. Slávik, Lipa, zajačik, Cepík, Makovica, Kubo, Belková, Ondríková, Vranková, Kalinová, Hrubošová, deti z „Osady škovránkov“. Učiteľ, vedúci „Osady škovránkov“. Fuchs, vyzvedač. Žandár. Ľubovoľný počet detí, chlapcov i dievčat z „Osady škovránkov“.

Rekvizíty: modré okuliare, košík s plechovým tovarom, silná barla, kotol s kávou, hrnčeky na kávu, tácňa s krajcami chleba, uteráky, malé kotlíčky na jedlo, lopta, sieťka na motýle, zelená torba, dve malé debničky, variešky, žufánky, kastrolíky a batohy, náramk. hodinky.

Dej: Do „Osady škovránkov“ v oravských horách prišlo niekoľko detí z mesta na prázdniny. Blízo ich chalúpky má chatrč aj zdanlive chromý podomový obchodník Fuchs, ktorý svojimi sladunkými rečičkami stáva sa deťom terčom výsmechu. Nad deťmi dozerá učiteľ. Okolo kuchyne je vždy veselo a veselo je i keď sa deti hrajú. Raz medzi hrajúce sa deti pribehne udychčaný a uplakaný Jurko, synček statkára z blízkej dediny, ktorý pánu učiteľovi a Jožkovi Slávikovi, najbystrejšiemu chlapcovi osady, rozpovie, že v neďalekej húštine vypočul hovor dvoch mužov. Rozprávali o „čomsi“ v spojitosti s blízkymi manévrami, ktoré sa tam majú konať. V jednom z mužov spoznal obchodníka Fuchsa. Slávik i učiteľ dávajú pozor na Fuchsa, z ktorého sa začína vykľúvať vôbec nie chromý podomový obchodník, ale úplne zdravý nebezpečný vyzvedač. Prípad Jurkov oznámia aj žandárstvu. Začnú manévre. Deti sa na ne veľmi tešia. Keď však večer zjaví sa nad najvyšším stromom blízo osady červený lampáš, je už Slávik istý, že splňujú sa reči, vypočuté Jurkom a že Fuchs je vyzvedač. O chvíľu žandár privádza Fuchsa a prehliadne ho. Nenajde nič. Slávik však upozorní žandára na Fuchsovu barlu. Tá je dutá a v nej fotografické snímky z manévrov a pekný fotoaparát v podobe náramkových hodiniek, ktoré Slávikovi boly vždy podozrivé. Fuchs je usvedčený a zatknutý. Deti sú spokojné a odchádzajú domov, aby sem o rok zasa prišly pookriať.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.