Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Michal Belička, Silvia Harcsová, Ivana Černecká, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Andrea Jánošíková, Jaroslav Geňo. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 49 | čitateľov |
(Slowenský Kalendár, 1869, str. 63 — 64)
Jedna z podstatných príčin, pre ktorú národ slowenský tak powážlive klesal, bola hmotná bieda; o spolkoch, ku wzájomnej pomoci sriadených podľa toho: „pomáhaj si sám, nuž i Pán Bôh bude ti pomáhať“ — u nás ani reči nebolo. Od tej ale doby čo sme v „Obzore“ roku 1865 (číslo 26 a nasl.) uwerejnili stanowy wzájomnej pomocnice w českom meste Tábore, ktorá prislúcha medzi najlepssie sriadené ústawy mena toho: počali horliwí priatelia nasseho ľudu pracowať k tomu, aby dostalo sa i nám týchto blahonosných ústawow. Na základe hore spomenutých stanow sriadila sa prwá na Slowensku „vzájomná pomocnica“ wo Weľ. Rewúci, pôsobením zwlásste tamejssieho profesora, pána Samuela Ormisa. Podobné, ač i trochu ináče sriadené spolky majú mestečká: Brezowá, Mossowce a Piwnica v Báčke. I tá medzera, že akciowej sporitelnice na Slowensku nebolo, ktoráby zwlásstny swoj zreteľ na ľud obecný obrátila, je zdarne wyplnená, založením sporitelnice w Turč. Sw. Martine, ktorá w lete roku 1868 pôsobiť počala. Bárby len i ostatné sporitelnice na Slowensku, menowite w Trnawe, w Trenčíne, w Kremnici, w Bystrici, w Štiawnici, v Pressowe atď. spráwu swoju w tom smysle sporiadali, aby ľud obecný v materinskej reči swojej o jich pôsobnosti mohol byť poučený. My ale wolať neprestaneme: „wzájomné pomocnice!“ to je čo zakladať máme; lebo takéto ústawy grossmi počať môžu, kdežto akciowé sporitelnice 30.000 zl. základného kapitálu wyhľadávajú. Wýborný, osobitne wytlačený náwod k zakladaniu wzájomných pomocníc wydal dožiwotný podpredseda Matice Slowenskej, o. pán Ján Francisci, ktorý tedy ct. obecenstwu slowenskému čo najdôraznejssie odporúčame.
slovenský spisovateľ, učiteľ, prvý slovenský profesionálny novinár, vydavateľ, jeden zo zakladateľov slovenskej odbornej terminológie a jedna z najväčších osobností slovenskej národnej minulosti Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam